آیا مردم برای اعتراض به آرا مراجع مالیاتی میتوانند به دادگستری مراجعه کنند؟

مدیرکل حقوقی سازمان مالیاتی اعلام کرد، رسیدگی به دعاوی مالیاتی در دادگاه‌های دادگستری مغایر با قوانین موضوعه بوده و در موارد متعدد شعب محترم دیوانعالی کشور رای به صلاحیت مراجع حل اختلاف مالیاتی در رسیدگی به دعاوی و اعتراضات مالیاتی صادر نموده‌اند.

به گزارش تحریریه، تاجمیر ریاحی مدیر کل  حقوقی سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای به مدیران کل  امور مالیاتی استانها در خصوص رسیدگی به اختلافات مالیاتی و اعتراضات مودیان مالیاتی نوشت، نظر به اینکه حسب مقررات مواد 170، 244، 216، 251 مکرر، 255، 256، 257 و ... قانون مالیات‌های غیرمستقیم رسیدگی به اختلافات مالیاتی و اعتراضات مودیان محترم مالیاتی نسبت به میزان مالیات های متعلقه، نحوه قطعیت، عملیات اجرایی، ناعادلانه بودن مالیاتی و ... حسب مورد در هیئتهای حل اختلاف مالیاتی، شورای عالی مالیاتی و هیئت موضوع ماده 251 مکرر ق. م. م و بر اساس دستورالعمل ها و رویه‌های قانونی به عمل می‌آید و از طرف دیگر براساس مقررات ماده 10 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رسیدگی به شکایات مودیان محترم مالیاتی از تصمیم مراجع فوق الذکر مستندا به تبصره 2 ماده 16 قانون اخیر الذکر برای اشخاص داخل کشور 3 ماه و برای افراد مقیم خارج از کشور 6 ماه از تاریخ ابلاغ رای با تصمیم قطعی مرجع مربوطه در دیوان عدالت اداری به عمل می‌آید.

لیکن متاسفانه در موارد معدودی مشاهده شده مودیان محترم مالیاتی به جای پیگیری دعاوی و اعتراضات خود از مسیر پیش‌بینی شده در قوانین مربوطه با مراجعه به محاکم دادگستری و طرح دعوا یا تقدیم دادخواست، خواهان رسیدگی به اعتراضات مالیاتی می شوند، از آنجایی که به موجب ماده 10 قانون آیین نامه دادرسی مدت رسیدگی به دعاوی، حسب مورد در صلاحیت دادگاه‌های عمومی و انقلاب است مگر در مواردی که قانون مرجع دیگری را تعیین کرده باشد (که در ما نحن فیه قانون مالیات‌های مستقیم مرجع رسیدگی به اعتراضات و دعاوی مالیاتی را مراجع دادرسی مالیاتی به شرح پیش گفته تعیین نموده و صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به اینگونه دعاوی نیز به موجب قانون موضوعه تعیین شده است). فلذا رسیدگی به دعاوی مالیاتی در دادگاه‌های دادگستری مغایر با قوانین موضوعه بوده و در موارد متعدد شعب محترم دیوانعالی کشور رای به صلاحیت مراجع حل اختلاف مالیاتی در رسیدگی به دعاوی و اعتراضات مالیاتی صادر نموده‌اند.

علیهذا ضمن امعان نظر به موارد فوق الذکر خواهشمند است دستور فرمایید ادارات و واحدهای حقوقی در هر موردی که مواجه با اینگونه دعاوی می‌شوند ضمن انجام دفاع مناسب و ایراد عدم صلاحیت مراجع دادگستری نسبت به رسیدگی به اینگونه دعاوی، مراتب را با قید فوریت به این دفتر اعلام نمایند.

پایان/

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
کد خبر: 9676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =