اختلاف نظر بایدن و "معمار تحریم‌" در کاخ سفید

«ریچارد نفیو» معمار ساختار تحریم ها در دولت های آمریکا از نوع نگاه دولت بایدن به موضوع تحریم ها انتقاد کرد.

به گزارش تحریریه، همزمان با بالا گرفتن حرف و حدیث ها در مورد احیای توافق هسته ای با ایران و تشدید تحریم های آمریکا علیه مسکو، بحث ها در زمینه کارآمدی تحریم ها بالا گرفته است. 

«ریچارد نفیو» مغز متفکر و معمار ساختار تحریمی آمریکا در مجموعه توئیت هایی به انتقاد از رویکرد جو بایدن در قبال تحریم ها پرداخت.

مجموعه توئیت های اخیر این کارشناس اقتصادی و سیاسی آمریکا به شرح زیر است:

*من خیلی به این تبادل فکر کرده ام

اگرچه افراد خاصی در حال تبدیل این امر به یک لحظه سیاسی برای رئیس جمهور هستند - تلاشی که من موافق آن نیستم - فکر می کنم این موضوع فرصت را به هدر می دهد تا واقعاً به معنای بازدارندگی و نقش آفرینی فکر کنیم.

نفیو این پیام را در پاسخ به متن زیر منتشر کرد که تصریح داشت:

«تو با من بازی می کنی، رئیس جمهور بایدن هنگام پاسخ به سؤالات درباره تحریم‌ها علیه روسیه ناراحت شد و گفت: تحریم‌ها هرگز مانع نمی‌شوند... حفظ تحریم‌ها، افزایش درد... این چیزی است که او (پوتین) را متوقف می‌کند.»

نفیو سپس در مجموعه نظراتی افزود:

*من موافق این نیستم که تحریم‌ها «هیچ وقت بازدارنده» نیستند، اگرچه قبول دارم که این چیزی است که هر فرد می‌تواند بر اساس آن استدلالی مبتنی بر واقعیت داشته باشد.

من فکر می‌کنم سوال واقعی این است که تحریم‌ها می توانند مانع چه چیزی شوند و چگونه بازدارندگی ایجاد کنند، و اینکه آیا تحریم‌ها می‌توانند کسی مانند پوتین را بازدارد یا نه.

وی کسی است که علیرغم درخواست های دیپلماتیک، خطرات هزینه و غیره، برای حمله به اوکراین تصمیم گرفته است.

و این سؤالات وجود دارند البته چندان به خاطر تحریم نیست و بیشتر به دلیل اینکه بازدارندگی یک تجارت مکارانه است.

*هرکسی که بازدارندگی هسته‌ای را مطالعه کرده باشد، می‌تواند به شما بگوید که انواع مکاتب فکری در مورد اینکه چه چیزی بهتر از همه بازدارنده است وجود دارد، آیا اقدامات بازدارنده واقعاً می‌توانند تحریک‌آمیز شوند، اگر بازدارندگی شکست بخورد، چه کسی مقصر است و ... و ....

* من تردید دارم - اما نمی‌دانم - که رئیس‌جمهور نظرش این است که تحریم‌ها به اندازه کافی برای کسی مانند پوتین که مصمم به جنگ بود، بازدارنده نیست. او ممکن است به تجربه از صدام حسین، اسلوبودان میلوسویچ و دیگران صحبت کند ...

*افرادی که از تلاش‌ها برای بازدارندگی سرپیچی کردند (من می‌بینم برخی از آنها که آماده حمله هستند) از تحریم‌ها استفاده می کنند. تجربه زیسته او این است که تحریم ها اغلب این سناریوها را تضعیف نمی دکنند و در این مورد، من فکر می کنم ممکن است حق با او باشد.

*جایی که فکر می‌کنم رئیس‌جمهور اشتباه می‌کند، بیانیه‌ای است که تحریم‌ها هرگز بازدارنده نیستند. ما شاهد بودیم که تحریم‌ها اکنون بنگاه ها را از تجارت با روسیه که کاملاً قانونی است، باز می‌دارد. ما این را در زمینه بانک ها و دیگر بخش ها در مورد ایران دیده ایم.

پایان/

۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۱
کد خبر: 17683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =