ارتباط مالک پتروشیمی میانکاله با صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی

اسناد منتشره توسط یکی از رسانه ها نشان می دهد که ارتباط مالک پتروشیمی میانکاله با صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی باید به طور جدی بررسی شود.

به گزارش تحریریه، پس از انتشار اسامی ابر بدهکاران بانک توسعه صادرات توسط رسانه‌ها مشخص شد سر لیست بدهکاران این بانک که تسهیلات کلان ارزی دریافت کرده شرکت فولاد البرز ایرانیان یا همان مالک پتروشیمی میانکاله است. نکته مهم این است که ریاست بانک توسعه صادرات از سال 1393 به علی صالح آبادی رئیس کل کنونی بانک مرکزی تعلق داشته است و باید دید که چرا وی در دوران ریاست بر بانک توسعه صادرات برای اخد وام از این ابربدهکار بانکی اقدامی نکرده است، و آیا شخصی با چنین رزومه ای می تواند در منصب ریاست بانک مرکزی با بدهکاران بزرگ مقابله کند. 

سایت مشرق در این باره نوشت، در حالی که برخی از بانک‌ها از معرفی ابربدهکاران بانکی امتناع می‌کردند اما بالاخره مدیران ارشد بانک‌ها با دستور صریح ریاست محترم جمهور در جمع مدیران بانکی و وزیر اقتصاد در ۲۳ آبان مجبور شدند که تن به اجرای قانون انتشار لیست ابر بدهکاران بانکی بدهند که این امر در مورخ ۲۰ فروردین سالجاری تحقق پیدا کرد.

پس از انتشار اسامی ابر بدهکاران بانک توسعه صادرات توسط رسانه‌ها مشخص شد سر لیست بدهکاران این بانک که تسهیلات کلان ارزی دریافت ‌ کرده شرکت فولاد البرز ایرانیان بوده  که فقط در ۲  فقره تسهیلات یورویی که با نرخ دولتی ۳۳۸۳ تومان در بهمن ماه ۱۳۹۴ به آن پرداخت شده است بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات بدهکار می باشد.

میانکاله

لازم به ذکر است که با محاسبه کارشناس ما با نرخ امروزی یورو اصل مبلغ تسهیلات بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان می باشد حال جای تعجب دارد که چطور در سیستم بانکی وی ۱۳۳۶ میلیارد تومان به همراه سود بدهکار است و باز جای سوال دارد که بازگشت تسهیلات آن هم ارزی  با چه نرخ سود برای ارز یورو محاسبه شده است؟

با بررسی بیشتر اسنادی که به دست این خبرگزاری رسیده مشخص گردید که شرکت فوق این تسهیلات را از بانک توسعه صادرات شعبه ساری اخذ کرده و نه تنها نسبت به تسویه آن اقدامی نکرده است بلکه سهامدار در انتظار تملک کارخانه فولاد البرز ایرانیان توسط بانک توسعه صادرات و بسته شدن پرونده خود می باشد.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، ابربدهکاران بانکی را مجرمان بانکی خطاب کرده است؛ در سالیان گذشته همواره شعار سال ایشان ایجاد اشتغال پایدار و کارآفرینی بوده است و متاسفانه برخی از سود جویان به جای سرمایه گذاری در داخل کشور نسبت به اخذ تسهیلات از بانک‌ها  به بهانه تولید و آن هم به صورت ارزی اقدام کرده و به جای ایجاد اشتغال در داخل کشور آن را در کشورهای مختلف سرمایه گزاری کرده و صرف مصارف شخصی و ایجاد زندگی لوکس در کشورهای ترکیه و آلمان کرده  و خانواده خود را به آنجا منتقل کرده اند.

همچنین با توجه به اسنادی که به دست این خبرگزاری رسیده مشخص شد که ضامن تسهیلات شرکت فولاد البرز ایرانیان عبدالله عبدی سهامدار اصلی خود شرکت و شرکت سازه های فلزی آسماش یا همان شرکت سازه های سنگین مازندارن که تغییر نام داده است و شرکت تولیدی ساریه شمال بوده  که با بررسی بیشتر مشخص شد همه در اصل‌ سهامدار مشترک دارند و آن آقای عبدی همان شخصی که چندی قبل در رسانه ها به عنوان فردی با ۲ کد ملی از آن یاد شده بود است.

27964ad6-45bc-4c4a-aa77-c63d1cb829de

از همه مهم‌تر این است که میزان وثائق تسهیلات حدود ۴۳۱ میلیارد تومان بوده که بر فرض اقدام جهت اجرای وثائق و تملک آن  توسط بانک حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بدون تکلیف خواهد ماند و در نهایت کارخانه فولاد البرز ایرانیان به تملک بانک توسعه صادرات در می آید و در آخر تعطیل می شود در حالی که آن شخص به منافع خود رسیده است و دیگر آن کارخانه ارزشی برای او ندارد.

در حال حاضر برخی از کسب و کارها برای دریافت ۱ میلیارد تومان چندین سال در پشت در بانک‌ها در انتظار دریافت تسهیلات به سر می‌برند و برخی بدهکاران مانند خاوری و دیگر ابر بدهکاران برای خود پایگاه‌هایی را در خارج از کشور بنا کرده و نیازی به بازگشت به کشور و پاسخگویی ندارند.

333c283c-efef-45a0-a108-a2e59a1a635c

همچنین نامبرده در حال حاضر به فکر دریافت تسهیلات و گشایش LC از بانک‌ها جهت احداث شرکت پتروشیمی میانکاله است. برخی از  رسانه‌ها هم عنوان کرده‌اند که پتروشیمی میانکاله یا همان پتروشیمی امیرآباد مازندران در مهرماه ۹۹ بدون تایید سازمان محیط زیست مجوز تاسیس گرفت و معاونت وقت برنامه ریزی وزارت نفت در دی ماه ۹۹ موافقت نامه مقدماتی اجرای این طرح را امضاء کرد.

مالک این پتروشیمی عبداله عبدی است  گفته می‌شود هزینه تاسیس پتروشیمی میانکله ۲  برابر مجموع بودجه سازمان محیط زیست (۲۱۵۷ میلیارد تومان)، سازمان بهزیستی (۱۷۰۰۰ میلیارد تومان) و وزارت راه و شهرسازی (۲۰۶۰۰ میلیارد تومان) است.

f3c7a489-63c7-4441-a6bf-738aaa034fee

در حال حاضر پس از پیگیری‌های مختلف مردمی احداث پتروشیمی  میانکاله به دستور دادستان محترم کل کشور متوقف شده است ولی گویا به دستور وی ساخت و ساز ادامه همچنان ادامه دارد! 

با بررسی خبرنگار ما در سایت روزنامه رسمی کشور، سهامداران شرکت پتروشیمی میانکاله مشخص شد که ۳ شرکت سهامدار اصلی شرکت پتروشیمی میانکاله هستند.

شرکت سیمان نائین که با بررسی بیشتر اسم عبدالله عبدی در ریاست هیئت مدیره آن با ۲ کد ملی مختلف به چشم می خورد. همچنین سهامدار دیگر این پتروشیمی شرکت تولیدی ساریه شمال است که در آن هم وی سهامدار اصلی هستند و چندین سال به عنوان ریاست هیئت مدیره در آن حضور داشتند این همان شرکتی است که ضامن تسهیلات وی در فولاد البرز ایرانیان شده است و در پایان شرکت مرغ امین مازندران که این شرکت هم وابسته به آقای عبدی هست و چندین سال همسر وی خانم گیتا شوکتی به عنوان عضو هیئت مدیره در این شرکت حضور فعال داشته اند.

میانکاله

لازم به ذکر است که با بررسی بیشتر در سامانه ثبت شرکت‌ها مشخص شد اعضا هیئت مدیره شرکت پتروشیمی امیر آباد مازندران افراد پر کاری هستند و همزمان در چندین شرکت مشغول به کار می باشند  آقای محمد رمضانی در اکثر شرکت‌های آقای عبدی مانند فولاد البرز ایرانیان و سازه های سنگین آسماش و سیمان نائین حضور فعال دارند همینطور آقای علی بختیاری در شرکت سازه های سنگین آسماش شرکت فولاد البرز ایرانیان و شرکت فیلتر پاک خاورمیانه و ساریه شمال به عنوان بازرس و یا عضو هیئت مدیره حضور دارد و در آخر آقای علیرضا مهرپژوه که در شرکت سیمان نائین حضور دارند.

میانکاله

احداث پتروشیمی در میانکاله و مازندران (هر ۳ استان شمالی کشور) بی‌عدالتی بزرگ مسئولین محلی به نظام و مردم محسوب می‌شود زیرا پتروشیمی، صنعت سبز نیست و آلودگی آن به مراتب بیشتر از صنایع دیگر است. مشخص نیست در حالی که احداث واحدهای صنعتی در ۳ استان شمالی ممنوع است چگونه مجوز احداث پتروشیمی صادر شده است ؟! 

حال جای سوال دارد آیا در زمان اعطا تسهیلات به شرکت نامبرده اعتبار سنجی درست انجام شده  یا به صورت دستوری این تسهیلات پرداخت شده و زمانی که نامبرده جزو که ابربدهکاران بانکی است از طریق و با چه رانتی برای احداث پتروشیمی میانکاله مجوز گرفته است و اگر وی برای راه اندازی پتروشیمی به نقل از محمد باقر قالیباف ریاست فعلی مجلس شورای اسلامی چند ده میلیارد تومان هزینه کردند چطور تا الان بدهی خود را در بانک‌ها تسویه نکرده اند؟!

همچنین چطور عبداله عبدی  با این همه مشکلات از تبدیل تعاونی اعتبار زرین دشت کارگران ایرانیان به موسسه آتی و نحوه تعیین هیئت تصفیه و ادغام موسسه آتی در بانک آینده و به تبع آن سهامداری در بانک آینده و همچنین نحوه خرید سهام بانک ایران زمین از شرکت شاهد بنیاد شهید وشکایت از مدیران آن بانک در دادسرای اقتصادی تا سهامداری پتروشیمی میانکاله هیچ نامی از وی مطرح نیست.

همینطور نامبرده طی رای بدوی  در شعبه ۱۰۴۵ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی شهید قدوسی تهران به جرم کلاهبرداری به ۷ سال زندان محکوم شده است و حتی با توجه به مجهول المکان بودن وی که در رای بدوی آمده است حتی ممنوع الخروج نشده است؟!

dafb5f45-b8e9-4331-b8e4-caff8555cc7f

گویا قدرت و نفوذ وی از رئیس جمهور و دادستان کل کشور بیشتر است که همچنان به ساخت پتروشیمی در میانکاله ادامه می‌دهد حال سوال این است که وی از طرف چه شخص یا گروهی حمایت می شود!؟

IMG-20220415-WA0020

IMG-20220415-WA0021

منبع: برنا

پایان/

۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۵
کد خبر: 18255

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 2 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 12
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۷
   17 1
   آقای رییسی . آقای اژه ای چه خبر است چرا خوابید. برخی از مقامات که حامی این پتروشیمی هستند که تکلیفشان معلوم است و توقعی هم نداریم آنها کاری کنند چون خودشان قطعا سهمی می برند ولی شماها که دم از عدالت می زنید رسیدگی کنید که چطور ابر بدهکار بانکی که آلان باید توی زندان باشد قصد دارد با تخلفی بزرگتر پتروشیمی احداث کند؟ برای به نتیجه رساندن این پتروشیمی قرار است چقدر دیگر از رانت بانکی استفاده کند؟ مسئولین یا خوابند یا شریک این دزدی ها
   • سلوا کی نژاد IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۸
    3 0
    چشم الان رسیدگی میکنند و جواب رو خدمت ملت همیشه در صحنه گزارش میدهند البته شاید ۵۰ سال طول بکشه چون بررسی زمانبری هست آخه همه فامیل هستند.
  • سلوا IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۸
   2 2
   شاید فامیلش بوده ، چه مشکلی داره !! اعتراض دارید یک لیوان آب بخورد ....
  • CZ ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۸
   0 0
   لطفا درباره انتصاب حسینی مدیرعامل بانک توسعه صادرات توسط صالح ابادی مدیرعامل قبلی تحقیق کنید. بدون گذراندن تشریفات قانونی از سوی بانک مرکزی، صالح ابادی او را جای خود گذاشت و خودش رفت بانک مرکزی. می گویند سیدعلی حسینی مدیرعامل فعلی بانک توسعه صادرات، برادر زن صالح ابادی است. این را بررسی فرمایید. صالح آبادی یک آدمی دارد به اسم علی احمدی که اکنون گذاشته مدیر حراست بانک مرکزی که سعی می کند از خود هیچ جا رد و اثر و عکسی نگذارد تمام پشت پرده کثافت کاری ها توسط او انجام می شود. حتی در اینترنت ببینید علی احمدی و حسینی با هم در یک شرکت سرمایه گذاری بورسی هیات مدیره هستند. اینها همه جز افراد و باند صالح آبادی هستند که باید قوه قضاییه و اطلاعات بیشتر حواسشان به اینها باشد.
  • محمدی IR ۰۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   3 0
   کسانی که کارمندان رشوه گیر را در خوزستان بازداشت کزدند چرا پیداشون نشد این افراد را بگیرنداگه راست میگن دنبال فاسدها هستند
  • IR ۰۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   1 0
   آیا تحریریه همان خبر آنلاین است؟!
  • IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   3 0
   کدام خر وکدام قانون اجازه داده یک نفر ۴تا شرکت داشته باشد؟؟. قانون نویس خر بوده! اجازه دهنده هم خر هم کره ی خر
  • غ IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   2 0
   اگر برخلاف این ادعا باشد جای شک است
  • علی داور IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   2 0
   سلام بنده نوین و برادرم طبق وطیفه ملی دینی و ناموسی از جان شیرین مان گذشتیم به امید روزی بهتر برای نسل آینده...‌تنها قلبی سالم داشتم ..‌که آن هم بخاطر بی مبالاتی مدیران کشور بدرد آمده...‌‌‌انشالاه وعده نا به روز قیامت .‌‌‌‌آخر چقدر کوتاهی ...‌چقدر رانت.....آقای ریسی شما آخرین امید ملت هستین ..خودتان را به مردم و نظام که آخرین امید هستید ثابت نمایید.. ‌وسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
  • فرهاد خندان IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   2 0
   چرا مکانیک که خداوند ابادش کرده رو میخواهید تبدیل به کنار کنید اثار بد پتروشیمی روی محیط زیست مخربه. جایی مثل‌کوهدشت چاه آب میزنن نفت و گاز بیرون میاد بعد میارن عبدالعظیم رو خشک میکنین تا چین بیاد نفت استخراج کنه تا کی ندانم کاری .
  • عبداله IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   3 0
   آیا کسی غیر از سیاسیون یا وابسته گان آنها توانایی دریافت چنین تسهیلات هلویی را دارد؟ آیا کسی بدون اذن عالی ترین مقام سیاسی کشور ، میتواند وارد عرصه سیاست شده و جولان بدهد؟ آیا اینهم تقصیر آمریکا واستکبار جهانی ویا دشمن صهیونیستی است؟ و صدها آیا ی دیگر....
  • حسین IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۳۰
   0 0
   سلام از این خیانتها در حق ملت و نظام توسط این افراد و خیلی از مسئولین ، زیاد صورت گرفته است . طرف داره داد میزنه میگه من حامی این خیانت و خائنین هستم ، کسی که متاسفانه شخص اول قانون گذاری مملکت است . قطعا حامیان زیادی در دولت قبل و این دولت و مجلس دارد . مردک دزد از پول دزدی از این ملت دارد استفاده میکند آنوقت قالیباف میگوید سرمایه گذار با این برخوردها فراری میشود ؟؟؟؟؟!!!! اینها تمامشان سرشان در یک آخور است و ملت بد بخت است . صالح آبادی مگر در بورس گند نزد که حالا رئیس بانک مرکزی است ؟؟؟ خدا انشاالله همشون رو نابود کند و ملت را از شرشان خلاص کند .