عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: شاید خودروساز تشویق شود، خبری از واردات نیست!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: این مصوبه تلاش کرده شاید بتواند خودروسازان ایرانی را وادار به بازنگری در سبد محصولات خود کند تا به سمت تولید خودروی کیفی تر بروند و خودروهایی شبیه مدل ها و برندهایی که کشورهای همسایه خریدار آن هستند، تولید کنند.

غلامرضا مرحبا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تحریریه درباره تحقق یا عدم تحقق مصوبه واردات خودرو گفت: نمی توان گفت مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص واردات خودروی خارجی، مصوبه ای برای عدم واردات است! اما تحقق واردات در ازای صادرات نیز سخت خواهد بود، لذا مجلس و مجمع در کنار دولت برای واردات خودروی خارجی باید راهکارقابل اعتنایی بیابند.

وی در این باره خاطر نشان کرد: یکی از استدلال هایی که در دل شرط واردات خودروی خارجی قائل شده اند، یافتن بازارهایی در خارج از کشور برای خودروی ایرانی، قطعات و خدمات فنی، مهندسی ماست، به این خاطر احتمال داده می شود برخی برای واردات خودروی خارجی کارهایی کنند که غیرمعمول است.

غلامرضا مرحبا در این باره توضیح داد: به بیان بهتر، برای واردات خودرو با شرط صادرات، محتمل است افرادی با عنوان خارج کردن یا صادر کردن خودروی ایرانی، خودروها را از کشور در جایی خارج از ایران دپو کنند، بدون اینکه خریداری داشته باشد یا مردم کشور هدف از آن استفاده کنند، لذا در خیابان های کشورهای صادر کننده خودروی ایرانی حرکت نمی کند، یعنی فقط برای خارج شدن از کشور و نشان دادن صادرات برای وارد کردن خودرو چنین نمایشی داده شود!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: البته این مورد یک احتمال است یا از این قبیل احتمالات برای واردات خودروی خارجی به دلیل سود آوری آن به ذهن خطور می کند، نه اینکه الزاما برای واردات خودرو حتما چنین اتفاقی رخ می دهد. وقتی خودروی ایرانی برای صادرات مشتری نداشته باشد، مصوبه مجمع و مجلس نیز کارکرد خود را از دست می دهد، یعنی به نوعی واردات خودروی خارجی منتفی می شود.

مرحبا در این باره تصریح کرد: متاسفانه کشورهایی که قبلا به صورت سنتی مشتریان و وارد کنندگان خودروی ایرانی بودند مثل عراق و سوریه نیز از دست رفته اند، یا به بیان بهتر بازارهای خود در این کشورها را از دست داده ایم، بنابراین به نظر می رسد مصوبه واردات فقط و فقط برای انگیزه دادن به خودروساز و قطعه ساز در ارتقای کیفیت تولیدات خود است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: این مصوبه تلاش کرده شاید بتواند خودروسازان ایرانی را وادار به بازنگری در سبد محصولات خود کند تا به سمت تولید خودروی کیفی تر بروند و خودروهایی شبیه مدل ها و برندهایی که کشورهای همسایه خریدار آن هستند، تولید کنند.

غلامرضا مرحبا در پایان گفت و گو خاطر نشان کرد: همه این احتمالات در کنار هم قابل بررسی است، اما قیدی که گذاشته شده باعث می شود واردات به راحتی صورت نگیرد لذا باید دید چه ساز و کاری برای تحقق واردات خودروی خارجی اندیشیده می شود، بنابراین باید صبر کرد تا واردات اتفاق بیفتد.

پایان/

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۱
کد خبر: 18874

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =