منشا ریزگردها داخلی است، آیا وزارت نیرو پنهان کاری می کند؟

در حالی که رئیس سازمان محیط زیست منشأ ۷۰درصد از ریزگردهای کشور را ناشی از کانون‌های خارجی می‌داند, رئیس سازمان زمین‌شناسی معتقد است که ۷۰درصد از ریزگردهای کشور منشأ داخلی دارند!

به گزارش تحریریه، موضوع طوفان‌های گردوغبار و هجوم ریزگردها به کشور موضوع جدیدی نیست و سال‌هاست که افزایش کانون‌های گردوغبار داخلی و خارجی آسمان ایران را در ماه‌هایی از سال غبارآلود می‌کنند. وقوع طوفان‌های گردوغبار در کشور از ابتدای امسال شدت بیشتری یافت و تنها با گذشت چند روز از گرم‌تر شدن هوا شاهد هجوم چندباره ریزگردها به 25 استان کشور و درگیری مردم با این بحران بودیم.

با توجه به منطقه‌ای بودن بحران ریزگردها و درگیر شدن کشورهای عراق, عربستان و سوریه با این موضوع, تعدادی از مسئولین و همچنین بدنه دانشگاهی و کارشناسان محیط زیست کشور, منشأ این طوفان‌ها را از کشورهای همسایه دانستند و سدسازی‌های ترکیه به‌روی دجله و فرات را عامل خشکی این 2 رود و تالاب‌هایی که تحت تأثیر آب آن‌ها هستند, دانستند و تأکید کردند که حل این بحران تنها در گروی فعال شدن دیپلماسی آب و مذاکرات ایران و عراق با ترکیه در جهت پرداخت حق‌آبه دجله و فرات است.

در مقابل اما برخی از مسئولین و کارشناسان ریشه بحران ریزگردها را در داخل کشور می‌دانند و معتقدند که برای حل این بحران باید در مرزهای خودمان برگردیم و با پرداخت حق‌آبه تالاب‌ها از تبدیل آن‌ها به کانون‌های گردوغبار جلوگیری کنیم. این افراد معتقدند که برای پرداخت حق‌آبه تالاب‌ها, ابتدا باید توسط وزارت جهاد کشاورزی الگوی کشت اصلاح شود و مصرف 89درصدی آب کشور در کشاورزی کاهش پیدا کند, در مرحله دوم وزارت نیرو حق‌آبه تالاب‌ها را که بر اساس قوانین کشور در اولویت دوم بعد از آب شرب قرار دارند بپردازد و در سیاست‌های سدسازی خود بازنگری کند.

سازمان محیط زیست نیز به‌عنوان متولی تالاب‌های کشور, پرداخت حق‌آبه را در عمل و نه‌تنها در شعار و تبیین برنامه دنبال کند و با همراهی سازمان جنگل‌ها کاشت نهال و گونه‌های مناسب اقلیم در مناطق غبارخیز را انجام دهد.

یکی از مواردی که به‌وضوح اختلاف بر سر منشأ طوفان‌های گردوغبار را نشان می‌دهد, اختلاف نظر رئیس سازمان محیط زیست و ریاست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی است؛ در حالی که دکتر علی سلاجقه, رئیس سازمان محیط زیست پیشتر گفته بود که 70 درصد از ریزگردهای کشور منشأ خارجی دارند, دکتر علیرضا شهیدی, رئیس سازمان زمین‌شناسی معتقد است که 70 درصد منشأ ریزگردها در ایران داخلی است.

از مجموع این گفته‌ها می‌توان استنباط کرد که کشور ما در موضوع ریزگردها متأثر از خارج و داخل کشور است و اگر بخواهیم که یک‌بار برای همیشه به این بحران پایان بدهیم, نباید تنها سدسازی‌های ترکیه و یا فقط تخصیص حق‌آبه تالاب را راهکار مهار ریزگردها بدانیم و برای مهار ریزگردها نیازمند فعال شدن دیپلماسی آب توسط وزارت امور خارجه و همچنین تلاش برای احیای تالاب‌ها, دریاچه‌ها و..., هستیم که این مورد نیازمند جدیت و همکاری همه دستگاه‌های مسئول از جمله سازمان محیط زیست, وزارت نیرو, وزارت جهاد کشاورزی, سازمان هواشناسی, سازمان زمین‌شناسی, سازمان مراتع؛ جنگل‌ها و آبخیزداری و..., است.

منبع: تسنیم

پایان/

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
کد خبر: 19136

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =