وزیر اقتصاد: بنای دولت رهایی از شرایط اقتصادی بیمارگونه گذشته است

وزیر اقتصاد گفت: بنای دولت آقای رئیسی کنده شدن از شرایط اقتصادی گذشته است و از همین رو اگر می خواستیم نشان دهیم که می توانیم از آن وضعیت سابق بیمار گونه اقتصاد خارج شویم مستلزم تغییری در اقتصاد بودیم.

به گزارش تحریریه، به نقل از شادا، دکتر سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و نماینده رئیس جمهور در بیست و پنجمین سفر استانی، در جمع جوانان و نخبگان اصفهانی، با تاکید بر اینکه  یک گره مشترک در اذهان نسل های  جدید انقلاب در رابطه با  وضعیت فعلی  اقتصادی وجود دارد گفت: برای روشن شدن موضوع  باید بگویم  تا شما جوانان بدانید که در سال ۱۴۰۰ ما در نقطه ای  بدون چشم انداز نسبت به وضعیت اقتصادی و آتی کشور قرار داشتیم و دولت جدید در حالی کار خود را آغاز کرد که  تقریباً کشور در شرایطی بود که  تورم و رکود اقتصادی بالا و رشد اقتصادی پایین و اشتغال اندک و فاصله شکاف درآمدی بالا، مشکلات را دو چندان کرده بود و در واقع از سال ۱۳۹۲ که  رهبر معظم انقلاب موضوع اقتصاد مقاومتی را عنوان کرده بودند  تا سال گذشته مشخص شد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به خوبی اجرا نشده و  اثری نداشته است .

وی گفت: بسیاری از  صاحبنظران عنوان می‌کردند که سفره کشور نباید به ارز وابسته باشد و  کسی که غذای مردم را تولید می‌کند باید یارانه بگیرد و نه اینکه یارانه را کسی دریافت کند که  غذای مردم را وارد می کند و ما هم بر همین باور هستیم.

خاندوزی اظهار داشت؛ گفتمان دولت آیت الله رئیسی به گونه ای است که  با گفتمان دولت های قبلی فرق دارد و این دولت به دنبال حذف نگاه های  منفعت طلبانه یا شبکه ای کسانی است که نفعشان در اقتصاد ،همان وضعیت بیمار گونه اقتصاد در دوره های قبلی است.

وی متذکر شد: بنای دولت آقای رئیسی  کنده شدن از شرایط اقتصادی گذشته است و از همین رو اگر می خواستیم نشان دهیم که می توانیم از آن وضعیت سابق بیمار گونه اقتصاد خارج شویم مستلزم تغییری در اقتصاد بودیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خطاب به جوانان  گفت: این تصویر انقلابی را از دست ندهید و  بدانید و  پیشنهاد می دهم به شما که اگر می خواهید فلان وزیر و وکیل را نقد کنید و اگر می خواهید تجمع کنید  و بیانیه بنویسد چارچوب کلی را از دست ندهید و  با آگاهی کامل از وضعیت اقتصادی و اهداف  پیش رو تصمیم بگیرید، البته قرار نیست به سمت بی تفاوتی و توجیه  وضعیت موجود پیش برویم، لذا  همه تلاش ما این است که طی چند ماه آینده اوضاع اقتصادی کشور سامان گرفته و قیمت ها متعادل شود.

دکتر خاندوزی همچنین در این جلسه به سؤالات جوانان و نخبگان اصفهانی پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر جراحی اقتصادی در حوزه بانک‌ها در دولت آقای رئیسی تصریح کرد: در رابطه با اصلاح فرایند بانک‌ها یا همان  جراحی بانک ها به صورت جز به جز  در حال پیگیری هستیم و از رابطه دولت با بانک ها این کار را شروع کردیم،  البته رابطه بانکها با بانک مرکزی نیز در حال پیگیری است و انصافاً تمام فعالیت چند ماه گذشته در این رابطه، در ۴ سال فعالیت یک دولت نیز انجام نمی گرفت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص دیپلماسی اقتصادی گفت: وزارت خارجه و سازمان توسعه تجارت قلب تپنده این اتفاق هستند اما ما پیگیر فعالیت‌شان هستیم  و  نقش تیم دیپلماسی اقتصادی در  افزایش صادرات ارزیابی می شود.
دکتر خاندوزی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان دولت گفت این موضوع صحیح نیست و برخی از کارکنان دولت ۲۰ درصد افزایش حقوق داشتند و برخی  که درآمد بالایی داشتند کمتر از ۱۰ درصد به حقوق آنها اضافه شده است.

وی در پایان نیز خاطر نشان کرد : بنای ما در وزارت اقتصاد این است که از نقد صاحب نظران بیم نداشته باشیم و می‌دانیم که نخبگان و  خیرخواهان و جوانان انقلابی در  کنارمان هستند.

پایان/

۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
کد خبر: 19857

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =