«امضای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا توسط پوتین» صحت دارد؟

دستیار رسانه ای رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه «امضای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا توسط پوتین» صحت ندارد گفت: آنچه به امضای رئیس جمهور روسیه رسیده، تمدید اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی فعلی است که از سال 98 به اجرا درآمده بود.

به گزارش تحریریه، محمودرضا کریمی، دستیار رسانه ای رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به انتشار خبر «امضای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا توسط پوتین» به صورت گسترده در رسانه ها، ضمن تکذیب این خبر گفت: آنچه به امضای رئیس جمهور روسیه رسیده، تمدید اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا است که از 5 آبان 98 به مدت 3 سال اجرایی شده است.

وی افزود: از آنجایی که موافقت نامه مذکور در ابان ماه سال جاری منقضی خواهد شد و مذاکرات انعقاد تفاهمنامه تجارت آزاد با اوراسیا هنوز ادامه دارد، سران کشورهای عضو این اتحادیه به تمدید موافقت نامه تجارت ترجیحی اقدام کردند.

به گفته کریمی، مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عقد موافقت نامه تجارت آزاد هنوز به اتمام نرسیده و انتظار می رود که پس از حداقل انجام دو دور مذاکراتی طی ماه های آینده این مذاکرات به اتمام برسد.
وی در این زمینه گفت: پس از اتمام مذاکرات متن موافقتنامه آماده امضای مقامات دو طرف خواهد شد.

دستیار رسانه ای رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد: پیش از این، جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا توافق کرده بودند که اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی فعلی تمدید شود.

وی با اشاره به اینکه موافقتنامه تجارت ترجیحی از ۵ آبان ۱۳۹۸ اجرایی شده  و اعتبار اولیه آن  به مدت ۳ سال بوده است، افزود: در حال حاضر ایران و ‌کشورهای اتحادیه اوراسیا توافق کرده اند که تا نهایی شدن موافقت نامه در حال مذاکره تجارت آزاد، موافقتنامه فعلی تجارت ترجیحی تمدید شود.
 
کریمی ادامه داد: تفاهم نامه ( پروتکل) تمدید موافقتنامه تجارت ترجیحی در اسفند سال گذشته به امضای ۵ کشور اتحادیه اوراسیا و ایران رسیده  و در حال حاضر هر یک از کشورهای طرف این موافقتنامه  در حال طی مراحل تصویب  داخلی این تمدید هستند.

به گفته دستیار رسانه ای رئیس سازمان توسعه تجارت، هیات دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در خرداد ماه سال جاری تفاهم نامه تمدید تجارت ترجیحی را تصویب کرد.

پایان/

۲۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵
کد خبر: 20455

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =