زمان کاهش مالیات علی‌الحساب واردات همه کالاهای غیرمصرفی به 2 درصد

تا پیش از این همه کالاها به غیر از واردات برخی کالاهای تصریح شده در مصوبات مراجع قانونی، مشمول مالیات علی‌الحساب 4 درصدی بودند اما براساس ابلاغیه وزیر اقتصاد همه کالاهای غیرمصرفی مشمول نصف شدن این مالیات علی‌الحساب شدند.

به گزارش تحریریه، اخیرا ابهاماتی با انگیزه سیاسی و ... نسبت به ابلاغیه کاهش نرخ مالیات علی‌الحساب وارداتی مبنی بر اینکه از 2 سال پیش نرخ مالیات علی‌الحساب به 2 درصد کاهش یافته بود، در فضای مجازی مطرح شد که بررسی‌ها عدم صحت این گزاره را نشان می‌دهد.

تا قبل از 15 تیر ماه 1401 و قبل از نامه وزیر امور اقتصادی و دارایی در این ماه، واردات قطعی کالا توسط همه اشخاص حقیقی و حقوقی، به استثنای واردات برخی کالاها، مشمول پرداخت مالیات علی ­الحساب واردات کالا به نرخ 4 درصد ارزش گمرکی مندرج در اظهارنامه گمرکی بوده است.

شادا در این باره نوشت، درواقع صرفا برخی اشخاص مانند واحد­های تولیدی دارای مجوز، دستگاه‌های اجرایی دارای ردیف بودجه در قانون بودجه عمومی کشور، تعاونی‌های مرز­نشینان، کالا­های موضوع ماده (119) قانون امور گمرکی، کالا­های فاقد جنبه تجاری همراه مسافر یا از طریق پست و کالا­های اساسی طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار و همچنین اشخاصی که طبق تصویب نامه شماره 130722/ت 55743/ هـ هیات وزیران رتبه‌بندی اعتباری شده و در دو سال اخیر نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام کرده‌­اند، تا میزان مجاز طبق تصویب­‌نامه مذکور نیازی به پرداخت مالیات علی­ الحساب واردات را نداشته­‌اند.

اما براساس نامه اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی و با هدف کاهش هزینه تولید و تورم، مالیات علی‌الحساب واردات کالاهای غیرمصرفی فارغ از اینکه واردکننده آن چه شخصی باشد، در موارد مشمول مالیات علی‌الحساب، مشمول کاهش نرخ از 4 درصد به 2 درصد شده است.

بنابراین در هر مورد بابت واردات کالاهای غیرمصرفی که طبق ضوابط قبلی مشمول پرداخت 4 درصد مالیات علی‌الحساب بوده ­است (از جمله واردات مواد اولیه بخش تولید توسط بازرگانان)، این نرخ با مصوبه مذکور به 2 درصد کاهش یافته است.

پایان/

۱۹ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
کد خبر: 20342

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =