جزئیات نصف شدن مالیات علی‌الحساب واردکنندگان/ کاهش هزینه‌های فعالان اقتصادی

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: وزارت اقتصاد برای کمک به نقدینگی واردکنندگان مالیات علی الحساب ۴ درصدی آنها را به ۲ درصد کاهش داد.

به گزارش تحریریه، سعید توتونچی معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی، با اشاره به ماده 163 قانون مالیات‌های مستقیم، اظهارداشت: طبق این ماده، سازمان امور مالیاتی مجاز است مالیات برخی مودیان خودش را به صورت علی‌الحساب دریافت کند و در پایان دوره مالیاتی، با دریافت اظهارنامه مالیات را نهایی کند.

وی افزود: بر همین اساس در آیین‌نامه‌ای که تدوین شده بود، مقرر شد که واردکنندگان 4 درصد مالیات علی‌الحساب خودشان رادر گمرک پرداخت کنند و در سال بعد که مالیات پرداخت می‌کنند، این 4 درصد به عنوان مالیات علی‌الحساب در نظر گرفته و مابقی محاسبه و نهایی شود.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با شادا، با بیان اینکه برخی مودیان مالیاتی خوش‌حساب از نظر سازمان امور مالیاتی با یک ارتباط سامانه‌ای که بین سازمان مالیاتی و گمرک برقرار شده بود، از پرداخت این مالیات علی‌الحساب مستثنی شده بودند، گفت: اما طیف وسیعی از واردکنندگان که از منظر سامانه مالیاتی جزؤ خوش‌حساب‌ها قرار نمی‌گرفتند، این مالیات علی‌الحساب را پرداخت می‌کردند.

توتونچی تصریح کرد: باتوجه به افزایش قیمت‌های جهانی کالاها و همچنین اصلاح نرخ ارز محاسباتی، برای اینکه وزارت اقتصاد به نقدینگی واردکنندگان کمک کند، مالیات علی‌الحساب 4 درصدی واردکنندگان را به 2 درصد کاهش داد و با این کار میزان مالیات علی‌الحساب پرداختی به نصف کاهش می‌یابد.

وی در پاسخ به این سوال،  آیا مالیاتی که پیش از این معادل 4 درصد پرداخت می‌شد، به پرداخت کنندگان عودت داده می‌شود؟ گفت: خیر، چون این مالیاتی دریافتی، مالیات علی‌الحساب بوده است و در سال آینده مالیاتی قطعی مشخص می‌شود، نیازی به عودت مالیات‌های علی‌الحساب دریافتی نیست.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: این اقدام در راستای تسهیل تجارت و کسب و کار، کاهش بار هزینه‌ای فعالان اقتصادی و کمک به کاهش نقدینگی مورد نیاز فعالان اقتصادی بود که تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

پایان/

۱۷ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
کد خبر: 20290

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =