عرضه خودرو در بورس کالا پیروزی شفافیت بر دلالی بود

رئیس سازمان بورس‌ و اوراق بهادار عرضه خودرو در بورس کالا را پیروزی شفافیت بر دلالی برشمرد و افزود: یکی از برنامه‌های اصلی ما در بازار سرمایه، افزایش نفوذ بازارهای کالایی در اقتصاد است تا علاوه بر بهبود وضعیت اقتصاد، شرایط شرکت‌ها نیز شفاف و مطلوب شود.

به گزارش تحریریه، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس‌ و اوراق بهادار شب گذشته در برنامه تهران ۲۰ شبکه پنج در تشریح وضعیت کنونی بازار سرمایه یادآور شد: دو سال سخت برای سهامداران و تصمیم‌گیران بازار سپری شد؛ بعد از صعود بورس در سال ۹۹ که با ورود تعداد زیادی از مردم به بازار و در نهایت ریزش آن همراه بود، این شرایط آغاز شد و نکته دردآور آن سال این بود که مردم عادی بر اساس تبلیغ‌های صورت گرفته درگیر این بازار شدند.

وی گفت: وظیفه ما حرکت در راستای حمایت از حقوق سهامداران و شفافیت است بنابراین سعی کردیم التهابات را مدیریت کنیم، سال گذشته تعاملات خوبی با دولت داشتیم و تصمیماتی در زمستان گذشته اتخاذ شد که آرامش نسبی را حاکم بر بازار کرد؛ اما بازار مالی، بازاری زنده است که تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و همین موضوع موجب شد بازار روند خود را حفظ نکند و دچار نوسان شود.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با اشاره به تاثیر اتفاقاتی که در سطح جهانی افتاد مانند جنگ و تغییرات قیمت‌ها بر بازار سرمایه ما، یادآور شد: برای اینگونه مواقع سازوکارهایی را مانند صندوق تثبت بازار در نظر گرفته‌ایم تا بتوان اثرات منفی وارده بر بازار را کمتر کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ارزش بازار بورس ۷ هزار هزار میلیارد تومان، تقریبا معادل GDP کل کشور است، بنابراین بسیار مهم است که اگر قرار باشد اتفاقی در اقتصاد بیفتد، مسیر همین بازار سرمایه باشد؛ باید ثبات تصمیمات دولت حفظ و به آن عمل شود و وزیران وقتی تصمیمی را می‌گیرند اثر آن بر بازار سرمایه را بسنجند و سنجیده عمل کنند.

عشقی با اشاره به تصمیماتی حمایتی که سال گذشته گرفته شد گفت: یکی نرخ سوخت گاز صنایع بود که اگر برای آن تصمیمی گرفته نمی‌شد بسیاری از شرکت‌ها با زیان مواجه می‌شدند. مورد بعد نرخ بهره بین بانکی بود که در جلساتی با آقای صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص تصمیماتی گرفته شد. مورد بعد کمک به صندوق تثبیت بود که تاکنون ۴ مورد از سال گذشته واریزی داشته و پیگیر ادامه واریزی‌ها به آن هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین از سال ۸۸ هیچ مجوزی برای تأسیس کارگزاری بورس صادر نشده بود که بعد از ۱۲ سال مجوز تأسیس ۱۵ کارگزاری را صادر کردیم.
اکوسیستم کارگزاری‌ها بسته شده بود و با این مجوزها نسل جدیدی از کارگزاری‌ها برای کمک به بازار اضافه خواهند شد؛ علاوه بر این بالغ بر ۲۹ مجوز جدید نیز برای فعالیت سبدگردان‌ها صادر شده است.

وی در ادامه افزود: توصیه همیشگی ما این بوده که مردمی که آشنایی کافی به بازار ندارند به صورت غیر مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند. صندوق تضمین اصل سرمایه یکی از موارد مورد نیاز بازار بود که اصل مبلغ را تضمین می‌کند ولی هرچه سود باشد متعلق به خود سرمایه‌گذار است. همچنین صندوق اهرمی را برای افرادی که بخواهند ریسک بیشتری بپذیرند، ایجاد کرده‌ایم که از این طریق هر فردی صندوق مورد نظر خود را متناسب با نیاز خود خواهد داشت. صندوق املاک و مستغلات صندوق دیگری است که به دنبال راه‌اندازی آن هستیم و در این خصوص تصمیماتی نیز گرفته شده است.

دبیر شورای عالی بورس بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی ما در بازار سرمایه، افزایش نفوذ بازارهای کالایی در اقتصاد است تا علاوه بر بهبود وضعیت اقتصاد، شرایط شرکت‌ها نیز شفاف و مطلوب شود.

کاهش قیمت خودرو به محض اعلام عرضه در بورس کالا

وی عرضه خودرو در بورس کالا را پیروزی شفافیت بر دلالی برشمرد و افزود: تا اطلاعیه عرضه خودرو منتشر شد قیمت در بازار آزاد کاهش پیدا کرد و بعد از معامله نیز قیمت کاهش داشت. اما ادامه این روند نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها است که اگر ادامه‌دار باشد قطعا مسیری خواهد بود که به مصرف کننده و تولیدکننده کمک کند.

رئیس سازمان بورس افزود: یکی از خطوط قرمز ما بسته شدن نمادها است. چرا که بسته شدن نماد سبب می‌شود سرمایه‌گذار به جای خود شرکت تنبیه شود.

از سال گذشته برای رفع تعلیق نمادها بسیار تلاش شد. برخی نمادها بازگشایی اما برخی از نمادها ایرادات شدیدی دارند که تلاش خواهیم کرد با کمک دستگاه‌ها از جمله دستگاه قضا مشکلات را حل کنیم.

پیگیری حل مشکل دو صندوق پالایش و دارایکم

وی در ادامه تأکید کرد: حل مشکل دو صندوق پالایش و دارایکم از موضوعاتی بود که فکر می‌کردیم زودتر به نتیجه برسیم. برای حل این موضوع باید اساسنامه این دو صندوق در هیئت دولت اصلاح شود که فرآیند آن سخت و طولانی است.

امیدواریم در آینده نزدیک اساسنامه این دو صندوق در هیئت دولت اصلاح و تصویب شود تا این صندوق‌ها به ارزش ذاتی خود نزدیک شوند. اکنون پالایش یکم ۲۵ درصد زیر ارزش ذاتی خود در حال معامله شدن است.

سامانه هوشمند پایش بازار راه اندازی شد

وی گفت: سامانه هوشمند پایش بازار را راه‌اندازی کرده‌ایم تا هر اتفاقی که رخ می‌دهد سریع شناسایی شود. بازار را دیگر نمی‌توان با نظارت چشمی رصد کرد. یکی دیگر از کارهای خوب صورت گرفته الزام شرکت‌ها به پرداخت الکترونیکی سود سهامداران بود.

وی همچنین به حل مشکلات سودهای رسوب شده مجامع سال‌های گذشته اشاره کرد که اکنون به صورت الکترونیکی در حال پرداخت شدن است و گفت: یکی از مصادیق بی‌عدالتی در میان کارگزار و بازارگردان و مردم عادی که به معامله سهام می‌پرداختند، عدم نمایش عمق مظنه بود.

سازمان بورس برای رفع این بی‌عدالتی، عمق مظنه را در اختیار همه افراد قرار داد؛ اگرچه که در هیچ کجای دنیا عمق مظنه به صورت رایگان در اختیار عموم قرار نمی‌گیرد.

وی در پایان با بیان اینکه بازار های مالی به صورت چرخشی حرکت می کنند، ادامه داد: میزان سودآوری شرکت ها ۴۵ درصد رشد داشته و میزان سود تقسیمی امسال بیش از ۶۰ درصد سال گذشته بوده است و شرکت‌ها از نظر بنیادی مشکلی ندارند.

پایان/

۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
کد خبر: 21221

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =