وضعیت بازار خودرو آبروی دولت را برده است/ چرا دولت سیزدهم شکست خورد؟

بررسی وضعیت بازار خودرو نشان می دهد که سیاست های دولت سیزدهم در این زمینه با شکست کامل روبرو شده و مردم را ناامید کرده است.

به گزارش تحریریه، بررسی وضعیت بازار خودرو نشان می دهد که سیاست های دولت سیزدهم با فرماندهی تیم اقتصادی دولت و میدان داری فاطمی امین و منوچهر منطقی در این زمینه با شکست کامل روبرو شده و این بازار مهم یکی از پایه های نارضایتی شدید عمومی است که خود را به شکل های مختلف نشان می دهد.

سطح قیمت انواع خودروها در 1 مهمر 1401 نسبت به 1 مهر 1400 نشان دهنده افزایش تقریبا 30 درصدی در قیمت خودروهای داخلی و افزایش 45 درصدی در قیمت خودروهای وارداتی است که در سال نخست دولت وقت فاجعه آمیز است و نمی توان آنرا توجیه کرد.

در یک سال گذشته وعده ها و برنامه های:

 1. برچیده شدن قرعه کشی تا پایان سال 1400
 2. واردات خودرو از ابتدای سال 1401
 3. واردات خودرو از خرداد 1401
 4. واردات خودرو از شهریور 1401
 5. واردات خودرو از آبان 1401
 6. واردات خودرو از آذر1401(احتمالا)
 7. تولید 1.5 میلیون دستگاه در سال
 8. رسیدن تولید به 3 میلیون دستگاه در سال(تا 1404)
 9. رسیدن صادرات به 1 میلیون دستگاه در سال(تا 1404) که در سال 1400 تقریبا صفر بود و در سال اول دولت سیزدهم هم صفر باقی ماند.
 10. حذف قیمتگذاری دستوری
 11. خروج دولت از مدیریت خودروسازان
 12. کمک به خودروسازان خصوصی و عدم سنگ اندازی برای افزایش توان آنها

ساختگی از آب درآمد و تحقق پیدا نکرد و حتی شاهد علنی شدن برنامه های مبهمی مانند واگذاری ایران خودرو و سایپا به چهار شرکت میهن، زرماکارون، گلرنگ و ماموت بودیم که هنوز سرانجام مشخصی پیدا نکرده است.

در واقع اگر ادعاها و برنامه های تکراری فاطمی امین و منوچهر منطقی را کنار بگذاریم، صنعت و بازار خودرو در یک سال گذشته نه تنها قدمی رو به جلو حرکت نکرده است، بلکه شاهد پسرفت کیفی و جهش قیمتی هم بوده ایم که مایه حیرت کارشناسان است. زیرا اینکه بتوان از مدیریت دولت حسن روحانی در بازار و صنعت خودرو بدتر عمل کرد، بسیار دشوار و عجیب است، اما ظاهرا تیم اقتصادی دولت رئیسی به این موفقیت نائل آمده است و یکی از معدود موفقیت های دولت سیزدهم است.

سال نخست در "خودرو" با ناکامی محض برای دولت سیزدهم به پایان رسید و با بقای تیم اقتصادی و خودرویی دولت در سال دوم می توان از هم اکنون وضعیت بازار خودرو در پاییز سال 1402 را پیش بینی کرد. دولت سیزدهم در حال آزار دادن مردم و شکنجه بازار و صنعت خودروسازی ایران است که تا نابودی کامل فاصله زیادی ندارد.

پایان/

۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
کد خبر: 21909

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 15 =