گام بزرگ شفافیت با افشای صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و ابربدهکاران بانکی

یک نماینده مجلس گفت: شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی، افشای ابربدهکاران بانکی، تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار، اعطای معافیت مالیاتی به بخش تولید و افزایش سرمایه بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات خرد از اقدامات مثبت و قابل توجه وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم است.

به گزارش تحریریه، مجتبی رضاخواه نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم درخصوص اصلاح وضعیت رکودی، اعطای معافیت‌های مالیاتی به بخش های تولیدی است که علاوه بر افزایش این معافیت‌ها موجب جلوگیری از تعمیق رکود هم می شود.

وی افزود: همچنین باید مالیات بخش‌های مولد اقتصاد نسبت به بخش‌های غیر مولد و سوداگری که بدون پرداخت هر گونه مالیاتی درآمدهای نجومی کسب می کنند، کاهش یابد، چرا که کاهش مالیات تولید بسیار مهم و اثرگذار است. همچنین باید مالیات بر عایدی سرمایه نیز از بازارهای سوداگری و نیاز اصلی مردم و کشور نظیر مسکن، طلا و ارز هم اخذ شود تا ریسک فعالیت غیرمولد و سوداگرانه افزایش یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در زمینه مولدسازی دارایی های دولت توجه به واگذاری کارآیی به جای مالکیت آن است، افزود: به طور مثال در بخش زمین و ساختمان متاسفانه در زمینه مولدسازی دارایی ها به اشتباه فروش این دو دارایی با ارزش مدنظر قرار گرفته است، این در حالی است که زمین یکی از ابزارهای دولت برای تنظیم بازار ملک است و مولدسازی دارایی‌ها به شکل فروش دائمی آن اشتباه است.

رضاخواه همچنین اظهار کرد: بهترین مدل برای حفظ قدرت تنظیم گری زمین، اعطای اعیان و مولدسازی به شرط اجاره است. در این مدل به جای فروش، دارایی در رهن افراد قرار می گیرد و بدون فروش زمین، به شرط بهره برداری به افراد اجاره داده می شود و هر چند سال امکان عقد قرارداد مجدد نیز وجود دارد. فروش صرف دارایی یک کار بسیار غلط است و به احتکار و افزایش قیمت زمین نیز منجر می شود.

وی سپس گفت: در زمینه مولدسازی نیز باید به مسئله زمین به طور دقیق تری نگاه شود و از مولدسازی که منجر به احتکار بیشتر زمین می شود، به طور جدی فاصله گرفت و به سمت هدایت نقدینگی به سمت تولید از طریق مدل هایی نظیر شرکت سهام عام پروژه با تضمین اصل و حداقل سود رفت تا مردم بتوانند در ابرپروژه های ملی شرکت داشته باشند و نقدینگی به سمت بازارهای مولد هدایت شود.

این نماینده مجلس یازدهم همچنین در خصوص عملکرد بانک ها نیز گفت: یکی از اقدامات خوب بانک ها، توجه به پرداخت وام خرد است که در شرایط رکود با ایجاد تقاضا از صنعت، منجر به تحریک تقاضا و بهبود وضعیت تعادلی اقتصاد می شود.

وی خاطر نشان کرد: از همین رو، افزایش سرمایه بانک ها اگر در جهت تحریک تقاضای خرد در بخش صنعتی و خرید کالای مصرفی باشد، اقدام خوبی است اما اگر به وام کلان یا وام خرد برای خرید کالای سرمایه ای تبدیل شود، مشکل ساز می‌شود.رضاخواه در ادامه اذعان کرد: در زمینه اعطای وام نیز یکی از مهم ترین مدل های ارائه تسهیلات بانکی، ارائه وام برای ساخت مسکن است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا علاوه بر پوشش نیاز مردم، سبب ایجاد تقاضا در بخش های مختلف صنعتی کشور و ایجاد استغال می شود.

عملکرد مثبت وزارت اقتصاد در خصوص مجوزها نماینده مردم تهران در مجلس همچنین در خصوص درگاه ملی مجوزها نیز بیان کرد: در زمینه مجوزها، وزارت اقتصاد عملکرد مناسبی داشته، اما هر چه سریع‌تر باید درگاه واحد صدور مجوزها را نیز راه اندازی کند تا تنها از این طریق مجوزها صادر شود.

وی تصریح کرد: در زمینه ثبت محور و تایید محور شدن مجوزها نیز باید سریع تر این تفکیک انجام شود تا شاهد بهبود محیط کسب و کار باشیم.

رضاخواه همچنین در خصوص شفاف سازی دولت در خصوص تسهیلات کلان و ابربدهکاران بانکی نیز گفت: در زمینه شفافیت تسهیلات کلان بانکی اقدامات خوبی صورت گرفته است که قابل تقدیر است، اما نباید متوقف شود و به صورت دقیق و به شکل فرابودجه ای نیز تسهیلات بانکی شفاف شود تا به طور واقعی دخل و خرج دولت مشخص شود.

وی در گفت و گو با شادا تاکید کرد: همچنین در زمینه افزایش و بهبود سرمایه گذاری شرکت‌های دولتی و همچنین شفافیت صورتحساب های مالی شرکت های دولتی، کاری بزرگ در سال 1401 صورت گرفت که نتیجه آن شفافیت هر چه بیشتر بودجه شرکت های دولتی و اصلاح ساختار بودجه این شرکت ها بود.

پایان/

۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 23494

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =