بهبود معیشت مردم مهمترین دغدغه دولت است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تشریح اقدامات دولت سیزدهم در سال گذشته برای اصلاح ریل اقتصاد و بهبود معیشت مردم، تاکید کرد: این اقدامات در واقع ریل‌گذاری و نهال کاشتن است و برای به نتیجه رسیدن صبوری می‌خواهد، اما بدخواهان با جنگ رسانه‌ای در تلاش برای ایجاد ناامیدی در مردم هستند.

به گزارش تحریریه، سیداحسان خاندوزی امروز در نماز ظهر جمعه شهرستان گرگان اظهارداشت: دولت از محل تبصره ۱۸ تاکنون ۴۷۰ هزار میلیارد ریال برای اشتغال پرداخت کرده است؛ از این میزان ۱۳ هزار میلیارد ریال سهم استان گلستان بوده که سال گذشته با تسهیلات پرداخت شده سه هزار شغل در این استان ایجاد شد.

وی بیان کرد: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم در پنج ماه قبل از آن دولت گذشته، ۵۴۰ هزار میلیارد ریال از منابع تنخواه استقراض کرده بود اما ما از روش‌های دیگر کسری بودجه ناشی از تورم را به حداقل رساندیم و از آغاز دولت تا پایان سال گذشته هیچ استقراضی از این منابع نداشتیم.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم دولت کاهش ۷ درصدی نرخ مالیات تولیدکنندگان بود، اما با توجه به این کاهش بر اساس افزایش ۵۰ درصدی مودیان مالیاتی و شناسایی دانه درشت‌های فرارهای مالیاتی درآمد مالیاتی کشور افزایش یافت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از تلاش‌های دیگر، برقراری عدالت در مناطق مختلف کشور بر مبنای ارزش افزوده از محل عوارض آلایندگی بود.

خاندوزی افزود: همچنین توانستیم جلوی مالیات شرکت‌هایی را که از استان‌های مختلف به مرکز می‌آمد، بگیریم. وی ادامه داد: در این بخش مالیات ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت از محل جمع‌آوری استانی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان استان‌ها اختصاص داده شد.

وی تصریح کرد: از اقدامات مهم دیگر این وزارتخانه تسریع در ترخیص کالاها از گمرکات بود و همچنین در دولت سیزدهم بیشترین میزان صادرات غیرنفتی توسط تولیدکنندگان و صادرکنندگان انجام شد. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: میزان صادرات از مرزهای گلستان در دولت سیزدهم ۲۴ درصد افزایش داشته و کل صادرات از این استان ۲۰۷ میلیون دلار به ثبت رسیده است.

خاندوزی یادآور شد: تسریع در صدور مجوزهای کسب و کار و اشتغال بدون مراجعه درخواست کنندگان و بدون کاغذ بازی با استفاده از درگاه ملی مجوزها باعث شد تا سال گذشته در کشور ۲۸۰ هزار مجوز که سهم گلستان از آن پنج هزار مورد بود، صادر شود.

وی با اشاره به این که مردم از نحوه دریافت تسهیلات بانکی مشاغل خرد و بدون ضامن ناراضی بودند، بیان کرد: از اقدامات اساسی در این بخش دسترسی عموم مردم به تسهیلات بانکی ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد ریالی بود که سهم ۱۳.۵ درصد خانوارها را به ۱۶.۵ درصد رساندیم. وی تاکید کرد: اما این میزان سهم همچنان ایده‌ال نیست، اما مردم بدانند مسیر تحول شروع شده و در گلستان نیز ۱۹ هزار و ۸۰۰ مورد تسهیلات بدون ضامن و خرد به متقاضیان پرداخت شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم نسبت به دولت گذشته خبر داد و گفت: میزان سرمایه‌گذاری سال گذشته در این دولت ۲ برابر سال آخر دولت قبل بود.

خاندوزی اظهار کرد: در گلستان ۶ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو تعریف شده که ۲ مورد آن به نتیجه رسیده و در چهار مورد دیگر با طرفین سرمایه‌گذار در حال مذاکره هستیم.

وی بیان کرد: در دولت سیزدهم بزرگترین واگذاری بنگاه‌های دولتی به صورت شفاف و رقابتی در بورس رقم خورد که یکی از آنها سهام هلدینگ خلیج فارس بود.

وی خاطرنشان کرد: انتشار لیست ابر بدهکاران بانکی که پیشتر در جیب سیاسیون بود و در مناظره بدون نام بردن نشان می‌دادند از اقدامات کم‌سابقه دولت بود که دولت سیزدهم این اقدام را از بخش‌های دولتی و مدیریت ناکارآمد خود را آغاز کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تعیین تکلیف انبارهای بی‌ضابطه و کالاهای فرسوده اموال تملیکی به ارزش ۲۸۰ هزار میلیارد ریال از اقدامات مهم دیگر دولت و این وزارتخانه بوده که قدیمی‌ترین پرونده تعیین تکلیف شده مربوط به سال ۱۳۵۷ است. خاندوزی افزود: جلوگیری از انحراف آرد و گندم بدون افزایش قیمت نان از دیگر اقدامات ارزشمند در دولت سیزدهم است.

وی یادآور شد: این اقدامات در واقع ریل‌گذاری و نهال کاشتن است و برای به نتیجه رسیدن صبوری می‌خواهد، اما عده‌ای از بدخواهان بیرونی و دوستان نادان داخلی با پرداختن به جنگ رسانه‌ای در تلاش هستند تا یاس و ناامیدی را در مردم ساری و جاری کنند.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم از جنس مردم با زبان مردم است و با توجه به این که وضع معیشتی را به خوبی می‌داند و خود مشکلات عدیده‌ای دارد، اما به سختی در تلاش است تا حال وضعیت اقتصادی مردم را خوب کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه سخنان خود گفت: گلستان استانی پر ظرفیت اما محروم بوده که مسوولان و متولیان امر در این استان و در راس آن نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه گرگان تلاش کردند تا وضع گلستان بهبود یابد.

خاندوزی اضافه کرد: احیای خلیج گرگان، تامین برق استان با توسعه نیروگاه علی‌آبادکتول که از یک ماه آینده با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی آغاز خواهد شد، ادامه همکاری بانک توسعه اسلامی در اجرای طرح فاضلاب این استان، حل مشکل پتروشیمی با حضور هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد، ابلاغ هفته گذشته اساسنامه منطقه آزاد اینچه برون و حل معضل آب این استان که به عنوان گلوگاه‌های فشار بر بخش‌های شهری و روستایی بوده از سوی وزیر مربوطه بخشی از اقداماتی است که در مسیر رشد و توسعه پایدار استان انجام شده و یا در حال انجام است.

وی تاکید کرد: در خصوص منطقه آزاد اینچه برون مردم به شایعات توجه نکنند و بدانند سال جاری و سال آینده در واقع سال به ثمر نشستن وعده‌ها در خصوص این منطقه خواهد بود.

وی تصریح کرد: گلستان سرمایه‌های انسانی و مدیران جوان و موفقی دارد که باید این نیروها به منظور اثرگذاری و نقش آن در توسعه استان در سطوح ملی تقویت شود و بیشتر از گذشته این ظرفیت مورد استفاده قرار بگیرد.

پایان/

۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
کد خبر: 24809

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =