روایت‌های اولیه و راستین پیش از روایت‌های جعلی ارائه شود/ روایت‌های اولیه از مولدسازی مجعول بود

وزیر اقتصاد با تاکید بر ضرورت ساختن روایت‌های اولیه راستین و پیش دستانه پیش از شکل گیری روایت‌های جعلی یادآورشد: در حالیکه به دلیل ناکارآمدی مدیریتی هزاران میلیارد تومان دارایی دولت خاک میخورد و همزمان دولت کاسه گدایی برای تامین مالی پروژه ها به دست می گرفت اما متاسفانه روایت اولی که از مولدسازی دارایی‌های دولت ارائه شد، روایتی مجعول بود.

به گزارش تحریریه، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش گرامیداشت هفته ارتباطات و روابط عمومی با اشاره به ریشه دار بودن روایت های جعلی و جنگ روایت‌ها اظهار کرد: این نبرد قدیمی و دیرینه همواره وجود داشته و امروزه همچنان با شمایل جدیدی هرچند رخ عوض کرده اما زنده و پابرجاست و آن اینکه از قدیم، زمانی که قرار بود یک فرد، گروه، دسته و یا حکومت را در اذهان عمومی تضعیف کنند تلاش می کردند علیه آنها روایت های جعلی را ترویج و تکثیر کنند آنچنان که گویا واقعیت همان ادعای دروغین است.

وی با اشاره به ریشه دار بودن این موضوع حتی در صدر اسلام گفت: نمونه آن پذیرش این روایت جعلی علیه امیرالمومنین علی (ع) از سوی عده‌ای بودکه می‌گفتند مگر علی نماز می‌خواند که در مسجد به شهادت رسیده بود؟

خاندوزی ادامه داد: در تاریخ ایران از دوران مشروطه تا ملی شدن صنعت نفت از ۱۵ خرداد ۴۲ تا امروز این کلید واژه بارها تکرار شده است.

خاندوزی با تاکید بر اینکه روابط عمومی باید برای مقابله با روایت‌های جعلی متمرکز باشد، گفت: توفیق شما توفیق یک جریان بزرگ و عدم موفقیت شما عدم موفقیت یک جریان خواهد بود فارغ از آنکه چه چیزی در واقعیت رخ می‌دهد.

وزیر اقتصاد یادآور شد: باید برای مقابله پیش دستانه با روایت‌های جعلی و ساختن روایت‌های واقعی و راستین تدبیر کنیم چرا که متاسفانه روایت های جعلی و حتی بعضا طنز و مضحک از منظر عامه قابل پذیرش خواهد شد.

وی با اشاره به نبرد روایت‌ها تاکید کرد: تمام توفیق روابط عمومی برمی گردد به اینکه چقدر برای مقابله با جریان روایت‌های جعلی آمادگی داشته باشد و البته دیگر نگاه سنتی و جریان متعارف روابط عمومی برای مصاف در جنگ روایت‌ها کافی نیست.

وزیر اقتصاد در ادامه یادآور شد: قرار نیست خودمان را توجیه کنیم اما نیازمند روایت درست، گره گشا، سازنده، امیدآفرین و بن بست شکن امروز از مسائل اقتصادی تا غیر اقتصادی هستیم.

وی با اشاره به فراگیری روایت‌های جعلی در مسائل اقتصادی و غیر اقتصادی در یک سال گذشته از ماجراهای بعد از فوت مرحوم مهسا امینی تا مولدسازی دارایی‌های دولت اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که همکاران ما در ساختن روایت راستین نه به عنوان پادزهر و واکنش بلکه کاملاً فعالانه و کنشگرانه به عنوان روایت اول وارد شوند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ما در موضع ساختن هستیم و جریان دیگر در موضع تخریب و اصولا جامعه ایرانی در فرهنگ سیاسی ریشه دار پیام‌های نقد را بهتر می شوند و در این میان جریانی که خود را برای احیا و بازسازی آماده میکند کمتر شنیده و پذیرفته می‌شود و این از دشواری‌های کار است و با وجود این سختی ها باید بتوانید روایت‌های راستین را به عنوان روایت اول و قابل پذیرش اجتماعی شکل دهید.

خاندوزی به موضوع مولدسازی دارایی‌های دولت اشاره کرد و گفت: در حالیکه به دلیل ناکارآمدی مدیریتی هزاران میلیارد تومان دارایی دولت خاک می‌خورد و همزمان دولت کاسه گدایی برای تامین مالی پروژه ها به دست می گرفت اما متاسفانه روایت اولی که از مولدسازی شد روایتی مجعول بود و زمانی که روایت اول را غیر از دست اندرکاران واقعی می سازند برای اصلاح و ترمیم آن باید ده‌ها برابر زحمت بکشیم که روایت مجعول اولیه را خنثی کنیم لذا دست اندرکاران باید در ساختن روایت‌های راستین دست اول پیش از شکل‌گیری روایت های جعلی تلاش کنند و پیش دستانه به سمت الگوی روایت سازی رسانه‌ای پیش روند.

وی همچنین از روابط عمومی وزارت اقتصاد خواست در سال جاری الگوهای موفقی از محصولات و دستاوردهای این وزارتخانه و سازمان‌های تابعه را به عنوان روایت اول و موضوعی که تبدیل به روایت مقبول و با پذیرش اجتماعی شده و مانع از پذیرش روایت‌های مجبور شده اند، ارائه دهد تا با تقدیر از این الگوهای موفق، الگویی برای سایر بخش‌های دولت در این زمینه نیز قابل ارائه باشد.

پایان/

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 25606

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =