کدام شرکتهای دولتی بالاترین میزان سود یا زیان را دارند؟

شرکت ملی گاز ایران با 53 هزار میلیارد تومان سود قبل از کسر مالیات و شرکت بازرگانی دولتی ایران با 39 هزار میلیارد تومان زیان قبل از کسر مالیات، به ترتیب پرسودترین و پرزیان ترین شرکت های دولتی اصلی و مادرتخصصی در سال 1400 بوده اند.

به گزارش تحریریه، براساس کتاب «نگاهی به عملکرد شرکت‌های دولتی» که توسط دفتر امور شرکتهای دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده، 10 شرکت دولتی اصلی و مادرتخصصی دارای بیشترین سود قبل از کسر مالیات و بیشترین زیان قبل از کسر مالیات در سال 1400، حدود 99 درصد سود و 99 درصد زیان در کلیه شرکت های دولتی اصلی و مادرتخصصی (77 شرکت) را تشکیل داده اند. اسامی و میزان سود و زیان شرکتهای مذکور در سال 1400 در نمودارهای زیر آمده است:

farzan.png

همانطور که در نمودارهای فوق مشخص است، شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت در بین شرکت های دارای بیشترین سود قبل از کسر مالیات حضور دارند. همچنین برخی شرکتهای زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در بین شرکت‌های دارای بیشترین زیان قبل از کسر مالیات حضور دارند.

شرکت ملی گاز ایران بدلیل درآمد ارزی بالای ناشی از صادرات گاز و گاز مایع پرسودترین شرکت دولتی در سال 1400 بوده است. شرکت ملی نفت ایران هم بدلیل درآمد ناشی از فروش داخلی نفت خام و میعانات گازی به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیشترین سود بوده است.

سازمان هدفمندسازی یارانه ها در سال 1400 با توجه به دریافت اسناد خزانه اسلامی از بانک مرکزی و همچنین منابع محقق شده و مصرف نشده هدفمندی یارانه ها (تبصره 14 قانون بودجه)، جزو پرسودترین شرکتهای دولتی قرار گرفته است.

سود بالای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) هم بدلیل درآمد بالای ناشی از دریافت حق السهم معادن بوده است.

سود بالای پست بانک بخاطر درآمد ناشی از بازپرداخت تسهیلات اعطایی به وام گیرندگان است.

سود بالای شرکت ارتباطات زیرساخت عمدتا بدلیل درآمد بالای شرکت ناشی از تقاضای افزایش پهنای باند از طرف اپراتورها بوده است.

حدود 99 درصد زیان شرکت های دولتی اصلی و مادرتخصصی، متعلق به این 10 شرکت است.

شرکت بازرگانی دولتی ایران بدلیل بهای تمام شده بالای کالاهای اساسی که از محل خرید تضمینی یا واردات تامین می‌شود و فروش آن با قیمت تکلیفی به مصرف کنندگان که پایین تر از قیمت خرید آن است، پرزیان ترین شرکت دولتی است.

شرکت توانیر و شرکت تولید نیروی برق حرارتی هم بدلایل مشابهی جزو پرزیان ترین شرکتها هستند. بخش عمده زیان این شرکتها ناشی از بهای تمام شده بالای برق تولیدی یا خریداری شده از نیروگاه ها و فروش آن با قیمت تکلیفی به مصرف‌کنندگان است، قیمتی که پایین تر از هزینه تمام شده تولید آن است.

زیان بالای بانک سپه هم ناشی از ادغام چند بانک و موسسه اعتباری زیانده در این بانک در سال 99 است.

پایان/

۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
کد خبر: 25895

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =