کدام شرکت های دولتی بیشترین تعداد نیروی انسانی را دارند؟

شرکت‌های دولتی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی عمدتا بانک‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند.

به گزارش تحریریه، براساس کتاب «نگاهی به عملکرد شرکت‌های دولتی» که توسط دفتر امور شرکتهای دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده، 10 شرکت دولتی اصلی و مادرتخصصی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال 1400، حدود 70 درصد نیروی انسانی شاغل در کلیه شرکت های دولتی اصلی و مادرتخصصی (77 شرکت) را تشکیل داده اند. اسامی و تعداد نیروی انسانی این 10 شرکت در سال 1400 در نمودار زیر آمده است:

13866666666.png

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، شرکت‌های دولتی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی عمدتا بانک‌ها و شرکتهای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند یعنی شرکتهایی که در سراسر کشور خدمات ارائه می دهند.

در صدر شرکت های با بیشترین تعداد نیروی انسانی، بانک سپه و بانک ملی قرار دارند، شرکتهایی که قدیمی ترین شرکت‌های دولتی کشور محسوب می شوند و به ترتیب در سال های 1304 و 1307 تاسیس شده اند. تعداد شعب این بانکها در سراسر کشور هم قابل توجه است بگونه ای که بانک سپه 3800 شعبه و بانک ملی 3328 شعبه دارد. بانک کشاورزی و بانک مسکن هم به دلایل مشابهی جزو شرکتهای دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی هستند.

علاوه بر دلایل اشاره شده، ادغام شدن بانک‌های «انصار»، «قوامین»، «حکمت ایرانیان»، «مهراقتصاد» و «موسسه اعتباری کوثر» در قالب بانک سپه در سال 99 هم جزو دلایل مهم تعداد بالای نیروی انسانی این بانک است. تا قبل از این ادغام، تعداد نیروی انسانی بانک سپه کمتر از 17 هزار نفر بود.

تعداد بالای نیروی انسانی شرکتهای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی شامل شرکت راه آهن، شرکت هما، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم ناشی از گستردگی خدمات ارائه شده توسط این شرکتها در سراسر کشور است.

شرکت ملی پست هم با دلیلی مشابه شرکتهای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در بین 10 شرکت اول با تعداد نیروی انسانی بالا قرار دارد.

کانون زبان ایران که حدود 3 هزار نفر مدرس حق التدریس دارد، در سال های ابتدایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ادغام شد، همین موضوع دلیل اصلی قرار گرفتن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در بین شرکتهای دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال 1400 است.

پایان/

۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
کد خبر: 25764

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =