وزارت اقتصاد زیرساخت حکمرانی هوشمند نان را ایجاد کرد؛ مدیریت و اختیار کامل با مدیران استان‌هاست

وزارت امور اقتصادی و دارایی، صرفا با طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان، داده های لازم برای مدیریت موثر و کارآمد در این حوزه را برای دستگاه های متولی فراهم کرده است.

به گزارش تحریریه، وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور شفاف سازی داده های زنجیره گندم و آرد و نان با تصمیم و تایید رییس جمهور، در اردیبهشت ۱۴۰۱؛ مسئولیت طراحی، پیاده سازی و استقرار کارتخوان های هوشمند با استفاده از ظرفیت شبکه پرداخت الکترونیکی را بر عهده گرفت و در یک تجربه کم نظیر، در کمتر از ۱۰۰ روز، کارتخوان های هوشمند در بیش از ۷۵ هزار واحد نانوایی (بیش از ۹۵ درصد نانوایی های کشور) نصب شد و تعداد تراکنش های الکترونیکی خرید نان در کشور نسبت به قبل از آغاز طرح، به دلیل کاهش استفاده از اسکناس با اراده و همکاری مردم و نانوایان، بیش از ۵۰ درصد رشد کرد.

امروز این تعداد تراکنش در کارتخوان های هوشمند، ۸۰ درصد بیشتر از تعداد تراکنش های خرید الکترونیکی نان قبل از آغاز طرح است و پوشش کارتخوان هوشمند به حدود ۱۰۰ درصد نانوایان رسیده است.

از گذشته، کارگروه ملی آرد و نان وزارت کشور و کارگروه های استانی آرد و نان، نهادهای سیاستگذار و ناظر در حوزه نان بوده و وزارت جهاد کشاورزی، برنامه ریزی کشت گندم، خرید تضمینی، ذخیره سازی، تبدیل گندم به آرد و حمل و تحویل آرد به نانوایان را مدیریت کرده و همچنان همین چارچوب نهادی در مدیریت زنجیره گندم، آرد و نان برقرار بوده و قطعا اگر همکاری نزدیک و همدلانه وزارت کشور و وزارت جهاد کشاورزی نبود، این طرح بزرگ به سرانجام نمی رسید.

وزارت امور اقتصادی و دارایی با اجرای این طرح، زیرساخت داده ای لازم برای حکمرانی هوشمند و داده محور در حوزه گندم و آرد و نان را برای برای سازمان ها و مدیران حوزه آرد و نان در دولت فراهم کرده است و با شفافیت حاصل شده در این مسیر، زمینه های فساد، و عرضه خارج از شبکه آرد یارانه ای را به شدت دچار آسیب نموده است.

نکته آخر اینکه مدیریت آرد و نان در هر استان به طور کامل در اختیار کارگروه آرد و نان هر استان است و وزارت امور اقتصادی و دارایی، صرفا با طرح هوشمندسازی یارانه آرد نان، داده های لازم برای مدیریت موثر و کارامد در این حوزه را برای دستگاه های متولی فراهم کرده است.

مدیران استان ها اختیار کامل دارند تا مبتنی بر داشبوردهای داده ای موجود و کارنامه عملکرد نانوایان در گذشته، از این ظرفیت داده ای استفاده نموده و با حمایت و تشویق نانوایان متعهد و نظارت و برخورد موثر و بازدارنده با نانوایان متخلف، عرضه پایدار و بدون محدودیت نان به عموم مردم را مدیریت کنند.

پایان/

۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
کد خبر: 26050

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =