تاکتیکهای تامین مالی برنامه هفتم توسعه؛ از «عمق بخشی به بازار سرمایه» تا «مجوز به بخش غیردولتی برای انتشار اوراق»

رئیس سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به مدل تامین مالی رشد، در برنامه هفتم توسعه ،بیان کرد:موضوع تامین مالی رشد، بخش نسبتا مفصلی از احکام برنامه هفتم توسعه را به خود اختصاص داده و حداقل ۳۰ حکم در زمینه تامین مالی رشد، در برنامه هفتم قید شده است.

به گزارش تحریریه، داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به راهکارهای برنامه هفتم توسعه در زمینه تامین مالی گفت: مدل تامین مالی رشد در برنامه هفتم توسعه مدنظر قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در زمینه رشد اقتصادی عدم تشکیل سرمایه ثابت به میزان کافی است. در 10 سال گذشته تشکیل سرمایه ثابت به طور خالص منفی بوده است، یعنی نه تنها به سرمایه اضافه نشده بلکه ما بخشی از سرمایه های قبلی را مستهلک کرده ایم.

توسعه ی روش هایی تامین مالی در برنامه هفتم

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ما برای اینکه بتوانیم منابع مالی را افزایش دهیم، حتما باید تشکیل سرمایه افزایش پیدا کند،گفت: ما سعی کردیم در احکام برنامه هفتم توسعه با توسعه ی روش هایی نظیر تامین مالی از بازار سرمایه ، افزایش تنوع در ابزارهای مالی و عمق دادن به بازار سرمایه به ویژه عرضه اولیه به تامین منابع مالی کمک کنیم تا منابع خرد و منابع بخش غیر دولتی به سرمایه تبدیل شود.

ابتکار صندوق پروژه ها برای تامین مالی

وی با اشاره به تدابیر مناسب در زمینه جمع سپاری و تامین مالی جمعی تصریح کرد: تلاش داریم روش تامین مالی جمعی به تجهیز سرمایه های خرد و منابع خرد برای انجام سرمایه گذاری ها بیانجامد. همچنین صندوق پروژه های جز ابتکارات دیگری است که در برنامه هفتم توسعه به آنها تاکید شده است.

منظور با بیان اینکه ما در کنار بازار سرمایه به بازار بدهی هم برای تامین مالی تاکید داریم،گفت: ما معتقدیم بازار بدهی باید به موازات بازار سرمایه گسترش پیدا کند لذا به هر میزان ما بازار بدهی را توسعه دهیم فشار روی شبکه بانکی کمتر خواهد شد.

رونق بازار بدهی و کم کردن سهم بانکها در تامین مالی

وی با بیان اینکه تامین مالی مبتنی بر نظام بانکی و تامین مالی بانک پایه یکی از عوامل اصلی رشد پایه پولی و ایجاد تورم است،ادامه داد: ما با کم کردن سهم بانکها در تامین مالی و هدایت تامین مالی به سمت بازار بدهی فرصت تازه ای ایجاد خواهیم کرد لذا ما در برنامه اجازه دادیم که شرکت هایی که متقاضی هستند بیایند و اعتبار سنجی شوند و براساس میزان رتبه بندی که انجام می گیرد، بتوانند نسبت به انتشار اوراق بدهی اقدام کنند؛ یعنی همانگونه که دولت اوراق بدهی منتشر می کند، اجازه دهیم که بخش غیر دولتی به ویژه شرکت ها هم بتوانند اوراق منتشر کنند، البته باید تضامین کافی و اعتبار سنجی در این بخش وجود داشته باشد که این مسئله باعث اتلاف منابع مردمی نشود.

نقش منابع داخلی شرکت ها در تامین مالی

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تدابیر صورت گرفته در زمینه تامین منابع مالی از منابع داخلی شرکت ها و سرمایه گذاری در این بخش، بیان کرد: متاسفانه در کشور ما بخش بزرگی از سود شرکت ها به ویژه شرکت های بورسی تبدیل به تقسیم سود می شود؛ ما در برنامه هفتم تلاش می کنیم که از محل درآمدهای داخلی شرکت ها سرمایه گذاری ها افزایش پیدا کند.

نقش صندوق در توسعه تامین مالی

منظور با بیان اینکه در این بخش به تامین مالی از طریق بانکهای توسعه ای هم توجه شده است، ادامه داد: اهرمی کردن منابع بودجه عمومی برای تلفیق با منابع بخش خصوصی از طریق طرح های مشارکتی و در واقع مشارکت عمومی و خصوصی از تدابیر دیگری است که در برنامه روی آن تمرکز کرده ایم. همچنین ما به موضوع نقش صندوق توسعه ملی و نقش آفرینی متفاوت صندوق پیرو ترکیب تامین مالی ریالی و ارزی پرداخته ایم.

تامین مالی خارجی با همکاری وزارت اقتصاد

وی با اشاره به موضوع تامین مالی خارجی در گفت و گو با خانه ملت، تاکید کرد: ما در برنامه هفتم توسعه هدف گذاری کردیم که وزارت اقتصاد با همکاری دستگاه های دیگر بتواند در جذب سرمایه خارجی و فاینانس و تامین مالی خارجی، اهداف کمی مشخصی را محقق کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: به واقع موضوع تامین مالی رشد، بخش نسبتا مفصلی از احکام برنامه هفتم توسعه را به خود اختصاص داده و حداقل 30 حکم در زمینه تامین مالی رشد در برنامه هفتم قید شده است.

پایان/

۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
کد خبر: 25932

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =