افزایش 6 درصدی صادرات به غرب آسیا در 6 ماه نخست 1402

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت با اشاره به مبادلات تجاری ج. ا. ایران و کشورهای حوزه غرب آسیا طی ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ از صادرات 10 میلیارد دلاری ایران به کشورهای غرب آسیا و افزایش 6 درصدی صادرات به این کشورها خبر داد.

به گزارش تحریریه، فرزاد پیلتن، مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به مبادلات تجاری ایران و غرب آسیا گفت: بر اساس آمارهای منتشر شده توسط گمرک ج. ا. ایران در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ صادرات ج. ا. ایران به کشورهای حوزه غرب آسیا شامل عراق، امارات،کویت، عمان، قطر، عربستان، بحرین، یمن، سوریه، لبنان، اردن و ترکیه ۱۰ میلیارد و ۳۴۶ میلیون دلار بوده است که ۴۵ درصد از صادرات کل کشور به جهان را شامل شده است.

پیلتن افزود: صادرات ج. ا. ایران به کشورهای حوزه مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ با حدود ۶۰۰ میلیون دلار افزایش، ۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: از نظر وزنی نیز صادرات ج. ا. ایران به کشورهای این حوزه نیز طی مدت مذکور ۳۰ میلیون و ۳۸۷ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با حدود ۶ میلیون و ۳۷ هزارتن افزایش، رشد ۲۵ درصدی را تجربه کرده است.

او افزود: همچنین بررسی آمارهای مذکور نشان می‌دهد در میان گروه کشورهای فوق عراق با ۴.۵ میلیارد دلار، امارات با حدود ۳ میلیارد دلار، ترکیه با ۲.۴ میلیارد دلار به ترتیب مقاصد اول تا سوم صادراتی کشور را طی مدت مذکور به خود اختصاص داده‌اند.

پیلتن ادامه داد: کشورهای عمان با ۶۳۵ میلیون دلار، کویت با ۸۶ میلیون دلار، سوریه با ۸۵ میلیون دلار، قطر با ۵۳ میلیون دلار و یمن با ۲۵ میلیون دلار در رتبه‌های چهارم تا هشتم مقاصد صادراتی کشور در حوزه غرب آسیا قرار دارند.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران افزود: لبنان با ۹ میلیون دلار، بحرین با ۴ میلیون دلار و اردن با ۲ میلیون دلار نیز رتبه‌های نهم تا یازدهم اهداف صادراتی ج.ا.ایران به کشورهای حوزه غرب آسیا قرار دارند.

به گفته او صادرات ج.ا.ایران به کشور عربستان نیز طی مدت مذکور همچنان ناچیز و کمتر از ۵۰۰ هزار دلار بوده است.

پیلتن ادامه داد: همچنین بررسی‌های مقایسه‌ای صادرات ج.ا.ایران به کشورهای حوزه غرب آسیا نشان می‌دهد صادرات به کشور عراق با ۳۳ درصد رشد از نظر ارزش و ۴۰ درصد از نظر وزن، امارات با کاهش ۱۱ درصدی از نظر ارزشی و افزایش ۱۱ درصدی از نظر وزنی، ترکیه با کاهش ۷ درصدی از نظر ارزش و افزایش ۲۸ درصدی از جهت وزنی، عمان با افزایش ۱۶ درصدی از جهت ارزشی و افزایش ۳۱ درصدی از نظر وزنی، کویت با افزایش ۴ درصدی از نظر ارزشی و افزایش ۲ درصدی از جهت وزنی، سوریه با کاهش ۳۲ درصدی از جهت ارزشی و افزایش ۱ درصدی از جهت وزنی، قطر با کاهش ۲۰ درصدی از نظر ارزشی و ۲۴ درصدی از جهت وزنی و لبنان با کاهش ۱۸ درصدی از نظر ارزش و کاهش ۳۹ درصدی از نظر وزنی، اردن با کاهش ۹۵ درصدی از نظر ارزشی و ۹۸ درصدی از جهت وزنی و یمن با افزایش ۷۴۶ درصدی از نظر ارزشی و ۶۰۹ درصدی از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است‌.

واردات 13 میلیارد دلاری از کشورهای غرب آسیا

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به آمار واردات از این کشورها گفت: واردات ج.ا.ایران از کشورهای حوزه غرب آسیا طی نیمه اول سال ۱۴۰۲ حدود ۱۳ میلیارد دلار بوده است که ۴۳ درصد سهم از واردات کل کشور را طی مدت فوق شامل می‌شود.

پیلتن افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، واردات ج.ا.ایران از کشورهای مذکور حدود ۱۸ درصد از نظر ارزشی و ۱۳ درصد از جهت وزنی افزایش داشته است.

او ادامه داد: طی مدت مذکور امارات با حدود ۹ میلیارد دلار، ترکیه با ۳.۲ میلیارد دلار، عمان با ۴۹۸ میلیون دلار و عراق با ۲۳۶ میلیون دلار رتبه های اول تا چهارم طرف‌های وارداتی ج.ا.ایران در حوزه غرب آسیا را به خود اختصاص داده‌اند.

رویکردهای جدید برای افزایش تجارت با غرب آسیا

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران در پایان با اشاره به رویکردهای جدید این سازمان برای افزایش تجارت با کشورهای غرب آسیا گفت: برنامه‌ریزی جهت افزایش صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر و دانش بنیان، ارتقای سطح خدمات مراکز تجاری، توسعه شرکت‌های مدیریت صادرات، کیفی سازی خدمات رایزنان بازرگانی، حمایت از تولید مشترک، صادرات مجدد، ترانزیت، برقراری ارتباط میان سکوهای تجاری و ارتقای کیفیت بهره‌وری فعالیت‌های نمایشگاهی و اعزام و پذیرش‌های هیات‌های تجاری، فعال‌سازی ظرفیت‌های استانی و.... از جمله برنامه‌های دفتر غرب آسیا بر اساس رویکردهای جدید سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص توسعه تجارت با کشورهای غرب آسیاست.

پایان/

۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 27781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =