روزهای خوش خودروسازی

اگرچه خودروسازی اسپانیا امید دارد در سال ۲۰۲۲ اندکی از رکود دو ساله خارج شود اما رسیدن به آمار پیش از همه گیری کرونا کماکان دست نیافتنی است.

به گزارش تحریریه، انجمن سازندگان خودرو اسپانیا ANFAC گزارش داد در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ در کل  ۸۶۰۸۱ خودروی جدید در این کشور به ثبت رسیده است که این کمترین آمار ماهانه از سال ۲۰۱۴ تا کنون به شمار می رود و معادل انقباض ۱۸.۷ درصدی بازار نسبت به دو سال قبل است.

البته این آمار نشان دهنده بهبودی اوضاع نسبت به رکود ۳۷.۲ درصدی در ماه نوامبر ۲۰۲۱ نیز می باشد. باید به یاد داشت که در نوامبر و دسامبر سال گذشته در مقایسه با ماه های مربوطه در سال ۲۰۱۹ یک روز کاری اضافی وجود داشت. با تعدیل محاسبات مشخص می شود  رکود در ماه گذشته ۲۲.۷ درصد بود که نسبت به رکود تعدیل شده ۳۲.۱ درصدی در نوامبر بهبود یافته است.

با وجود تاخیرهای تحویل، در آستانه افزایش مالیات ثبت نام خودرو از اول ژانویه ۲۰۲۲، پذیرش سفارش مناسب باقی مانده است. تقریباً ۸۶۰ هزار خودروی جدید در سال ۲۰۲۱ ثبت شد که تقریبا برابر با سال های قبل از آن است. با این حال رشد ۱ درصدی به دنبال یک انقباض چشمگیر ۳۲.۴ درصدی در سال ۲۰۲۰  رخ داد.

بازار خودروی اسپانیا سال ۲۰۲۱ را با افت ۳۱.۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ به پایان رساند.

در عمل کمبود ریزتراشه‌ها باعث شد تا بازار خودرو مطابق و مشابه با سال گذشته بسته شود. در سال ۲۰۲۰ همه‌گیری موجب شده بود که ثبت‌نام‌ها به سطح سال ۲۰۱۴ کاهش یابد و آمار و ارقام را به سطح دوره بحران اقتصادی آن زمان بازگرداند. همه شواهد حکایت از آن دارد که کمبود نیمه هادی ها و تراشه در سال جدید نیز ادامه خواهد داشت. همچنین در سال ۲۰۲۲ اثرات فقدان اراده سیاسی برای کاهش پیامدهای افزایش مالیات ثبت نام خودرو را شاهد خواهیم بود.

پیش بینی ابرهای عدم قطعیت

با توجه به تأثیر منفی افزایش مالیات ثبت نام، احتمال ظهور مجدد COVID-۱۹ و سویه اومیکرون و مشکلات اقتصادی و چالش عرضه، پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۲ میزان فروش زیر ۹۲۰ هزار واحد کاهش یابد اما در مقایسه با سال قبل (۲۰۲۱) رشد سالانه ۷ درصدی مشاهده خواهد شد.

این موضوع با دیدگاه رائول مورالس، مدیر ارتباطات انجمن فروشندگان Faconauto مطابقت دارد. وی اعتقاد دارد: ما دو سناریو را پیش رو داریم و برای آن برنامه ریزی می کنیم: یک سناریو خوش بینانه که در آن حدود ۹۷۰ هزار عدد خودرو ثبت می شود که به معنای رشد ۱۳ درصدی ثبت و فروش خودرو است؛ و یک سناریو بدبینانه هم مطرح است که در آن کمی بیش از ۹۰۰ هزار واحد ثبت می شود.

مورالس در پایان گفت: «به علت شرایط غیرقطعی کنونی، این سناریوها بیش از هر چیز به روند حرکتی همه‌گیری کرونا و دیدگاه های بازار بستگی دارد. ضمن آنکه چگونگی برخورد با مساله بحران ریزتراشه‌ها نیز مطرح است زیرا همچنان بر فروش و تحویل خودرو تأثیر می‌گذارد. البته میزان فروش با افزایش مالیات ثبت نام هم کاهش می‌یابد.

در این چارچوب برای سال ۲۰۲۳، می توان انتظار داشت که بازار خودروهای جدید اسپانیا با رشد ۹ درصدی روبرو خواهد شد تا شاید بتواند بار دیگر سد یک میلیونی را بشکند. 

پایان/

۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 15705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =