صالحی: یکه تازی فساد در واردات ماشین آلات سنگین به نفع عده ای و زیان یک ملت تمام شده است

دبیر انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان ماشین آلات سنگین ایران گفت: مافیای وارداتی که به واسطه ممنوعیت های وارداتی وزارت صمت روز به روز قوی تر می شود با دریافت ارز و واردات ماشین آلات مستعمل یکه تاز میدان شده است

عبدالرضا صالحی دبیر انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان ماشین آلات سنگین ایران درباره رویکرد دولت و وزارت صمت در واردات ماشین آلات سنگین به میز کسب و کار تحریریه گفت: متاسفانه وزارت صمت تاکید شدید و عجیبی روی واردات ماشین آلات مستعمل با کارکرد بالا دارد در حالی که به خوبی نسبت به پایین بودن عمر ماشین آلات مستعمل واقف است. آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صمت حاکی از آن است که عمر متوسط ماشین آلات معادن 18 سال است در صورتی که عمر مفید ماشین آلات مستعمل وارداتی 5 سال است، لذا وزارت صمت نه تنها کمکی به معدن و صنعت کشور نمی کند، بلکه هزینه های سنگین تعمیرات و نگهداری ماشین آلات مستعمل را به تولید کننده و صنعتگر تحمیل می کند.

وی در این باره ادامه داد: در حالی که هیچ کشوری از ماشین آلات بالای 5 سال عمر استفاده نمی کنند، بلکه با جایگزینی ماشین نو و از رده خارج کردن ماشین هایی با عمر بیش از 5 سال جان دوباره ای به صنعت و معدن خود می دهند؛ این در حالی است که ایران مقصد واردات ماشین آلات مستعمل کشورهای توسعه یافته شده، ماشین آلاتی که کمترین صرفه اقصادی و بهره وری ندارند.

عبدالرضا صالحی دبیر انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان ماشین آلات سنگین خاطر نشان کرد: مصرف سوخت بالای ماشین آلات دست دوم و از رده خارج شده نمی تواند کمترین حمایتی از صنعت و معدن و کاهش مصرف انرژی در کشور باشد. علی رغم اینکه وزارت صمت در پی وانمود کردن حمایت از صنعت و معدن کشور است اما با توجیهات عجیب و غریب فقط ریشه به تولید داخل می زند. با توجیهات غیرعقلانی تنوع واردات ماشین آلات سنگین معدن و صنعت به کشور به حدی پایین است که به هیچ وجه نمی تواند نیاز صنعتگران و معدنکاران را تامین کند چرا که به میزان لازم کارآیی ندارد.

صالحی معتقد است واردات ماشین آلات مستعمل فقط یک برنده دارد؛ وارد کنندگان در حالی که بازنده صنعت کار، معدنکاران و مردم ایران هستند که منابع ارزی به دست تولید کننده برای واردات قطعات اصلی مثل موتور نمی رسد.

وی در خصوص چرایی بالا بودن قیمت ماشین آلات وارداتی به ما گفت: وقتی در داخل رقابتی برای تولید و واردات ماشین آلات نیست و امکانی برای تولید داخلی نیست، وارداتی ها با قیمت های بالاتر از نرمال و معمول واگذار می شود در حالی که مدیریت درست وزارت صمت می توانست منجر به ایجاد رقابت، کاهش قیمت و کیفیت بیشتر تولید داخلی و واردات ماشین آلات به روز به کشور شود.

عبدالرضا صالحی دبیر انجمن تولید کنندگان و وارد کنندگان ماشین آلات سنگین در خصوص قیمت سازی های مافیای واردات ماشین آلات معدنی و صنعتی گفت: مافیای وارداتی که به واسطه ممنوعیت های وارداتی وزارت صمت روز به روز قوی تر می شود با دریافت ارز و واردات ماشین آلات مستعمل یکه تاز میدان شده است. علاوه بر خروج ارز از کشور و مفاسد زیاد در این حوزه، قیمت های غیرواقعی و دلخواه بر صنعتگر ومعدن کار تحمیل می شود در حالی که برای خودرویی بسیار فرسوده باید معادل ماشینی نو هزینه کرد!

پایان/

۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۰
کد خبر: 22561

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =