ساز و کار مناسب برای خانه دار کردن مردم در بورس چیست؟

فروش متری مسکن در بورس سخن غیرفنی است، اما در بورس برای خانه دار کردن مردم میتوان از ابزار فروش سهام مسکن یا اوراق سهام بهره برد.

به گزارش تحریریه، فرهاد بیضایی، کارشناس و تحلیلگر بازار و اقتصاد مسکن، در خصوص فروش مسکن در بورس و اصلاح موضوع فروش متری مسکن دربورس گفت: فروش متری مسکن در بورس به برخی دلایل که به خود مسکن و ویژگی‌ها و تفاوت‌های مسکن حتی در یک مجتمع برمی گردد موضوعی است که باید اصلاح شود، چرا که به صورت کلی نمی‌توان عنوان کرد که چند واحد مسکونی در یک مجتمع را به صورت متری با یک قیمت می‌توان در بورس در معرض فروش گذاشت، اما این موضوع بدین معنا نیست که فروش مسکن در بورس غیر ممکن است.

وی در این باره افزود: اصولا کالایی که در بورس عرضه می‌شود باید از قابلیت همگن بودن برخودار باشد، در غیر این صورت کالا قابلیت عرضه در بورس را از دست می‌دهد. با توجه به اینکه در فروش متری مسکن کالا ناهمگن است، یعنی واحد جنوبی در یک طبقه با واحد شمالی در همان ساختمان دو قیمت متفاوت دارند، یا طبقه یک با طبقه دهم قیمت متفاوتی دارد؛ بنابراین عموماً مسکن کالای همگنی به شمار نمی‌رود و نمی‌توانیم در بورس کالا قیمت گذاری واحدی برایش داشته باشیم.

فرهاد بیضایی کارشناس و تحلیلگر اقتصاد مسکن افزود: به این خاطر می‌توان گفت فروش متری مسکن در بورس سخنی غیر فنی است، اما دربورس برای خانه دار کردن مردم می‌توان از ابزار فروش سهام مسکن یا اوراق سهام بهره برد.

بیضایی در این باره بیشتر توضیح داد و گفت: در سیستم سهام، پروژه ارزشیابی و معادل آن سهام تولید می‌شود و آن سهم در بورس واگذار می‌شود، با وجود چنین مکانیزمی در بورس و ایجاد صندوقی برای این منظور و تشکیل هیئت واگذاری در بورس، می‌توان اقدام به فروش پروژه‌های مسکن کرد، بنابراین فروش مسکن به این شکل در بورس ممکن و عملی است.

کارشناس و تحلیلگر بازار و اقتصاد مسکن در گفتگو با ایبِنا تصریح کرد: میزان سهامی که خریداری می‌شود بستگی به میزان سرمایه فرد دارد، اگر فردی سرمایه مناسبی داشته باشد، می‌تواند یک واحد را خریداری کند یا سرمایه‌های کمتر می‌توانند سهام کمتری برای خرید مسکن خریداری کنند. به هر حال ساز و کار فروش مسکن در بورس در این روال شدنی و عملیاتی است و مردم با این روند به تدریج می‌توانند صاحب خانه شوند.

پایان/

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 25272

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =