فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان

فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان فرارسیده است تا صنعت خودروسازی ایران پس از 32 سال مسیر غلط، وارد مسیر درست شود.

به گزارش تحریریه، فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان فرارسیده است تا صنعت خودروسازی ایران پس از 32 سال طی مسیر غلط که از سال 1370 شروع شد، وارد مسیر درست شود و امیدها برای خودروساز شدن را زنده نگاه دارد. امیدی که با زیان و بدهی 400 هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا در حال رنگ باختن است.

شرکت های ایران خودرو و سایپا به مصداق عینی ما نمی توانیم تبدیل شده اند و یکی از پایه های اصلی ایجاد حس ناکارآمدی و تحقیر در ضمیر ناخودآگاه جامعه ایرانی هستند. که این نتیجه به دلیل مدیریت "بدون مسئولیت" دولتی با دال مرکزی سپردن عناوین تخصصی به مدیران سیاسی به دست آمده است. نتیجه محتوم سپردن یک کار به چندین متغیر مختلف و متضاد نیازی به تحلیل و تجربه ندارد و کار به جایی رسیده است که حتی مسئولیت سامانه تاسف آور یکپارچه فروش خودرو را هم کسی قبول نمی کند. سامانه ای که حتی فروش خودرو را هم دولتی کرده بود و باعث شد قیمت های نسبی مخدوش شده و شاهد جهش نرخ ها در بازار باشیم.

بررسی سهامداران شرکت خودروسازی سایپا و شرکت خودروسازی ایران خودرو نشان می دهد که این شرکت ها با سهام تودلی علیرغم حضور در بازار سرمایه، دولتی مانده اند و نتیجه دولتی بودن ایجاد حدود 200 شرکت ناکارآمد و انبوهی از مدیران کارنابلد است که فاقد حداقل درک از سازوکار صنعت خودروسازی هستند.

سهامداران ایران خودرو

فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان

سهامداران ایران خودرو

فصل رها شدن از دست سهام تودلی خودروسازان

دولت باید بین اصلاح صنعت خودروسازی که به متغیر نخست ناراضی سازی تبدیل شده و دال مرکزی صنایع هایتک را از کارآمدی انداخته است و یا حفظ مکانی برای سپردن مدیریت ها به جریان های سیاسی یکی را انتخاب کند و در صورت انتخاب راه دوم، تا 2 سال آینده باید 400 هزار میلیارد تومان وام جدید به شرکت های خودروسازی؛ عمدتا از محل پایه پولی؛ برای جبران زیان و بدهی انباشته پرداخت کند که به تنهایی برای ایجاد تورم مضاعف پس از 7 سال تورم بالا، کفایت می کند.

پایان/

۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰
کد خبر: 27548

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =