جنگ غزه زمینه‌ساز اخراج نیروهای آمریکا از منطقه

«علی بن مسعود المعشنی» تحلیلگر عمانی درباره تحولات جنگ غزه گفت برخلاف گذشته اکنون معادلات در میدان های نبرد تغییر پیدا کرده است و سناریوی شکست رژیم صهیونیستی در لبنان در نوار غزه در حال تکرار شدن است، این جنگ سبب اخراج نیروهای آمریکا از منطقه و حمایت همه جانبه لبنانی ها از حزب الله خواهد شد.

به گزارش تحریریه، «علی بن مسعود المعشنی» تحلیلگر عمانی در گفت و گو با برنامه«کوتاه و مفید» (ما قلَّ و دلَّ) به کانال ماهواره ای «النبراس» گفت: هیچ فریادی بلندتر از فریاد نبرد نیست. نبرد «طوفان الاقصی» حماسه ای است که نیاز به پوشش و تشریح و تحلیل بسیار دارد. تحولات فلسطین دارای ابعاد و ریشه های تاریخی است. هر روز تحولات جدیدی در حال رقم خوردن است.

وی افزود اکنون پیروزی های بزرگی در حال رقم خوردن بوده و اراده مردمی عربی در حال پیروز شدن است. آنها با رژیم اشغالگر و غاصب مقابله می کنند. این رژیم دست پرورده کشورهای غربی است. «جو بایدن» هنگامی که ریاست کنگره را بر عهده داشت، اعتراف کرد که حتی اگر اسرائیل وجود نداشت، آمریکا برای پیشبرد منافع خود اسرائیل جدیدی را در منطقه تاسیس می کرد.

جنگ غزه زمینه‌ساز اخراج نیروهای آمریکا از منطقه

این تحلیلگر عمانی تبار اعتقاد دارد: مقاومت در میهن عربی بی سابقه است. حضور جنبش های مقاومت در کشورهای عربی به دلیل نبود دولت نیست، بلکه این جنبش ها به دلیل سرفرودآوردن نظام های رسمی کشورهای عربی در برابر غرب به وجود آمده اند. حتی هدف رژیم اسرائیل از عادی سازی روابط با نظام های عربی هم آن است که از این نظام ها برای نابودسازی گروه های مقاومت استفاده کند. از این رو، شرایط منطقه بسیار خطرناک شده است. برخلاف گذشته اکنون معادلات تغییر پیدا کرده است و گروه های مقاومت در برابر رژیم اسرائیل مقابله به مثل می کنند و هر کشتار و ویرانی را با حملات خود پاسخ می دهند.

این تحلیلگر عمانی در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۶ به دنبال حمله به لبنان و نابود سازی کامل حزب الله یا انتقال این حزب به آن سوی رودخانه لیتانی بود تا هرگونه جلوه ای از مقاومت و سلاح را از مرزهای سرزمین های اشغال شده دور کنند. اما حزب الله آنها را هدف قرار داد، به گونه ای که اسرائیلی ها به رهبران جهان التماس می کردند که با وساطت خود به جنگ پایان دهند. اکنون هم چنین سناریویی در غزه در حال تکرار شدن است.

جنگ غزه زمینه‌ساز اخراج نیروهای آمریکا از منطقه

المعشنی تاکید دارد این جنگ سبب می شود نیروهای آمریکا از شمال عراق و شرق سوریه هم خارج شوند، زیرا منطقه به مرحله بن بست رسیده و در حال انفجار است. اکنون گشایش هایی در لبنان در حال رخ دادن است. این جنگ سبب شد در لبنان حتی کسانی هم که با حزب الله مخالف بودند اکنون طرفدار و هوادار این حزب باشند. لبنانی ها اختلاف های طایفه ای و مذهبی خود را کنار گذاشته و به لبنان و لبنانی بودن خود چنگ زده اند.

در این شرایط است که آمریکایی ها به دلیل احمق بودنشان در حال ایجاد پشتوانه برای دشمنان خود هستند. جریان انصارالله یمن هم از موشکی رونمایی کرد است که برد آن تا جنوب ترکیه می رسد. این امر به معنای آن است که همه سرزمین های اشغالی در تیر رس جریان انصارالله قرار دارند. اکنون فناوری موشکها و پهپادها نیز همه جا را هدف قرار می دهند و نسبت به گنبد آهنین رژیم اسرائیل دست برتر را دارند.

تحلیلگر عمان در بخش پایانی اظهارات خود عنوان داشت: پس از پایان این جنگ، آمریکا و رژیم اسرائیل برای عادی سازی روابط با کشورهای عربی بسیار تلاش خواهند کرد و تلاش بیشتری را برای عادی سازی روابط با مردم این کشورها به کار می بندند. زیرا ارتشی که ادعای شکست ناپذیری داشت در حال شکست خوردن است. به نظر می رسد راه حل برقراری ثبات با برپایی دو کشور مستقل نیست، بلکه راه حل با تفنگ و سلاح و از طریق مقاومت است و طوفان الاقصی نقطه عطف بزرگ و با اعتبار در تنش عربی – اسرائیلی است.

پایان/

۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۰
کد خبر: 27928

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =