ایران، شطرنج‌بازِ صلح‌طلب و جنگ‌بلد

ایران به همه گمانه زنی ها پایان داد و انتقام خود بابت حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق را اجرایی کرد.

از همان ابتدا همه کارشناسان مربوطه متفق القول بودند که هدف اسرائیل از حمله به کنسولگری ایران کشاندن ایران و ایالات متحده و کلا به یک جنگ تمام عیار است.

همه هم منتظر بودند ببینند که واکنش ایران چه خواهد بود.

به هر حال به کنسولگری ایران حمله شده و مجامع بین المللی با فشار آمریکا و در کنارش انگلیس و فرانسه و آلمان کر و کور و لال شده اند و واکنشی نشان نمی دهند و اگر ایران واکنش نشان ندهد نه فقط موضع اش در منطقه و جهان ضعیف به نظر می آید، احتمال آن وجود دارد که اسرائیل جری تر شود واقداماتی تحریک آمیز تر مثل حمله به شخصیت های سیاسی عالیرتبه و یا حتی خود ایران نیز بزند.

بسیاری باور دارند از آن زمان که اسرائیل شهید همدانی را در سال ۲۰۱۶ ترور کرد و قواعد درگیری و مقابله با ایران در سوریه را به هم زد اگر ایران واکنش محکمی نشان داده بود شاید کار به ترور شهید سلیمانی و نهایتا حمله به کنسولگری ایران نمی کشید، اما خوب در آن زمان چون برخی به برجام امید داشتند ودلواپس بودند حمله به اسرائیل برجام را به هم بزند واکنش درخور انجام نشد واسرائیل قدم به قدم جلوتر آمد.

عملیات اخیر ایران به نوعی یک پیغام بسیار واضح برای اسرائیل ومتحدین اش از غربی ها گرفته تا عربها به حساب می آید.

ایران، شطرنج‌بازِ صلح‌طلب و جنگ‌بلد

قواعد دیگر تغییر کرده. «از این به بعد اگر یکی بزنید بیست و پنج تا می خورید» (آنها شش موشک به کنسولگری ایران زدند و ایران در مقابل ۱۵۰ موشک به اسرائیل زد).

اظهارات کذب مقامات سیاسی اسرائیلی و آمریکایی را نباید جدی گرفت.

بر عکس ایرانی ها، آنها هیچ وقت واقعیت ها را بیان نمی کنند و ضرر های خود را اعلام نمی کنند.

طبق گزارش رسانه ها بیش از ۵۵ درصد پهپادهای ایرانی موفق شدند از همه لایه های دفاعی که ایجاد شده بود عبور کنند و به اسرائیل برسند.

موشک های ایران هم اکثرا به هدف خوردند.

ایران شطرنج‌باز صلح‌طلب و جنگ‌بلد

نه لایه دفاعی ای که آمریکایی ها و فرانسوی ها در عراق درست کرده بودند، نه لایه دفاعی ای که انگلیسی ها و اردنی ها در اردن درست کرده بودند و نه لایه های دفاعی ای که آمریکا و اسرائیل بالای فضای سوریه درست کرده بودند، هیچ کدام موفق نشدند با نفوذ پهپاد های ایرانی مقابله کنند و سامانه های دفاعی اسرائیل از گنبد آهنین گرفته تا فلاخن داوود، و پاتریوت و... هیچ کدام موفق نشدند جلوی نفوذ پهپاد ها و موشک های ایرانی را بگیرند و تصاویر رسانه ای نشان دادند که موشک ها و پهپادهای ایران در همه مناطق اسرائیل در حال پرواز بودند.

در نهایت هم ایران هدف خود که پایگاه هوایی نواتیم را هدف قرار دادند و آن را از مدار خارج کردند.

این پایگاه همان پایگاهی است که هواپیماهای اف ۳۵ اسرائیل از آن بلند شدند و به کنسولگری ایران حمله کردند و بخش بزرگی از عملیات بر علیه مستشاران نظامی ایران و همچنین غزه از این پایگاه انجام می شد.

ایران شطرنج‌باز صلح‌طلب و جنگ‌بلد

اصرار ایران برای شروع عملیات با به پرواز در آوردن پهپادهایی که چند ساعت نیاز داشت به اسرائیل برسد چندین پیغام داشت.

۱ – ایران به دنبال کشتن غیر نظامی ها نبوده و به این دلیل فرصت کافی به آنها داد تا به پناهگاه بروند.

۲ – ایران عمدا به دنبال به چالش کشیدن سیستم های دفاعی اسرائیل و متحدانش در منطقه بود تا این پیغام را بدهد که ما به صورت علنی و رسمی حمله می کنیم و از هیچ کسی هم بیم نداریم و شما نمی توانید جلوی حمله ما را بگیرید.

بدیهی است اگر ایران می خواست که تلفات از اسرائیلی ها بگیرد می توانست عملیات را به گونه ای دیگر انجام دهد و اسرائیلی ها را شوکه کند.

۳ – ایران به دنبال آن بود که به مردم منطقه نشان دهد برخی کشورهای عرب منطقه با اسرائیل همکار هستند و برای دفاع از اسرائیل هر کاری از دستشان بر آید انجام می دهند.

۴ – ایران هم به اسرائیل جواب لازم را داد هم اینکه ثابت کرد که به دنبال گسترش جنگ در منطقه نیست ولی اگر پایش برسد توان آن را دارد که طرف مقابل خود را نابود کند و هیاهوی رسانه ای که اسرائیلی ها و آمریکایی ها درباره سامانه های دفاعی اسرائیل راه انداخته اند توخالی بوده.

۵ – اصرار ایران بر پاسخ از خاک ایران و نه ازجای دیگر برای این بود که نشان دهد ایران هیچ ابایی برای مقابله با هر طرفی که بخواهد موجودیت و امنیت اش را به خطر بیاندازد ندارد و هیاهویی که اسرائیلی ها و آمریکایی ها درباره اینکه اگر حمله از خاک ایران انجام شود به ایران حمله خواهند کرد ایرانی ها را نمی ترساند.
به هر صورت می توان گفت ایران موفق شده معادله جدیدی را در منطقه ایجاد کند و اسرائیل و متحدان آن همه پیغام را خوب دریافت کرده اند.

حال دیگر توپ بازی در زمین آمریکا است که تصمیم بگیرد می خواهد جان سربازان خود را قربانی منافع شخصی نتانیاهو و دولت تندروی او (ونه دفاع از اسرائیل) کند و یا اینکه می خواهد افسار اسرائیل را محکم بکشد و اجازه گسترش جنگ در منطقه را به اسرائیل ندهد.

قطعا آنها بیش از دیگران متوجه هستند که این حمله ایران یک حمله مقدماتی برای پیغام رساندن بود و پهپاد ها و موشک های ایرانی پیغام لازم را به احسن وجه رسانده اند، اگر باز هم اصرار بر تعدی بر قوانین و مقررات بین المللی دارند آنوقت ممکن است که پاسخ ایران و متحدان ایران در منطقه تغییر اساسی داشته باشد و دیگر اینگونه نباشد که چند ساعت به آنها فرصت دهند بروند پناهگاه.

راستی آن وقتی که اسرائیل کنوانسیون وین را زیر پا گذاشت و به کنسولگری ایران حمله کرد آیا یادتان است نخست وزیر هندی تبار انگلیس کجا بود که حالا نطق اش در انتقاد از واکنش ایران باز شده؟ بقیه مقامات اروپایی و شورای امنیت هم همینطور.

فراموش نکنید، اگر نقشه نتانیاهو محقق شود و جنگی فراگیر در منطقه خاورمیانه راه بیافتد اولین متضرر اروپا خواهد بود نه آمریکا.

پایان/

۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 29350

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =