تخلفات بانک مرکزی و پشت پرده دلار 4200 تومانی به روایت سید شمس الدین حسینی

سخنان سید شمس الدین حسینی در مجلس درباره واقعیت دلار 4200 تومانی و تخلفات نهادهایی مانند بانک مرکزی که صدها هزار میلیارد تومان رانت بین ذی نفعان توزیع کرده است.

به گزارش تحریریه، اصرار دولت بر ادامه سیاست شکست خورده و سرتاسر فساد پرداخت دلار 4200 تومانی باعث شد تا در 6 ماهه نخست سال آینده هم صدها هزار میلیارد تومان رانت بین ذی نفعان توزیع شود بین اینکه تاثیری بر کنترل تورم داشته باشد.

علیرغم اینکه برآوردهای قطعی آماری نشان می دهد این سیاست اثری در کنترل تورم نداشته و برعکس به عاملی برای افزایش تورم و نوسانات شدید در بازارهای ارز و کالاهای وارداتی مشمول این رانت تبدیل شده است، اما با ورود سنگین شخص حسن روحانی و معاون وی اسحاق جهانگیری تداوم پیدا کرد. هرچقدر نوسانات بازار ارز و کالا بیشتر باشد حاشیه سود گیرندگان رانت ارزی هم بیشتر است و به همین دلیل شاهد رسیدن تورم و لجام گسیختگی در بازار ارز به نیمه اول دهه هفتاد و دوران هاشمی رفسنجانی بودیم.

سید شمس الدین حسینی عضو کمیسیون های تلفیق و برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی در سخنانی که در فیلم تقدیم مخاطبان تحریریه می شود، به روشنی بیان کرده است که چگونه به اسم کمک به معیشت مردم صدها هزار میلیارد تومان از منابع ارزی همراه با تخلفات بانک مرکزی بین ذی نفعان توزیع شده است.

دولت با کمک محافل قدرت و رسانه های منتفع از رانت عظیم صدها هزار میلیارد تومانی توانستند علیرغم مخالفت شدید مجلس، این رانت را برای 6 ماه آخر دولت خود هم حفظ کرده و ثابت کنند در تامین منافع، تردیدی به خود راه نمی دهند.

پایان/

۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰
کد خبر: 8690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =