لهستان مانعی برای حل بحران اوکراین

لهستان به دلیل مواضعش در قبال روسیه، برای رویکردهای آشتی جویانه آلمان و فرانسه برای حل بحران اوکراین دردسر ایجاد می کند.

به گزارش تحریریه، خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از نشریه «فارین پالیسی» نوشت: فرانسه و آلمان به دلیل تمایل به مشارکت با روسیه، رهبری اتحادیه اروپا را به لهستان واگذار خواهند کرد.

«اوین درا» در مقاله ای بنوشت، که تمایل «امانوئل» مکرون رئیس جمهور فرانسه و «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان، برای بازگشت به شراکت با روسیه می تواند منجر به افزایش نقش کشورهای اروپای شرقی به رهبری لهستان در اتحادیه اروپا شود.

نویسنده مقاله خاطرنشان کرد که موقعیت پاریس و برلین، موجب بی اعتمادی قابل توجهی از سوی اعضای شرقی اتحادیه اروپا به آنها شد. در این زمینه، لهستان در حمایت از اوکراین پیش قدم شده است.

درا معتقد است، فقدان ارسال تسلیحات قابل توجه و سریع از آلمان و فرانسه به اوکراین، تلاش های بیهوده برای مذاکره با رئیس جمهور «ولادیمیر پوتین» و تردید طولانی در مورد اینکه آیا آنها می خواهند اوکراین پیروز شود، از تمایل آنها چیزی کمتر از بازگشت به شراکت های عادی با روسیه حکایت دارد.

به گفته وی، سران کشورهای اروپای شرقی می توانند از مجارستان الگوبرداری کنند که بارها تصمیمات کلیدی اتحادیه اروپا را مسدود کرده است. تاکید می شود که تغییر موازنه قوا به شرق ممکن است توانایی اتحادیه اروپا برای دستیابی به اجماع در تصمیم گیری را کاهش دهد.

برای اتحادیه اروپا - به ویژه، برای پاریس و برلین - این می تواند به مشکلات بزرگی منجر شود. یک موازنه قدرت جدید در حال شکل گیری است، خطوط آن به تدریج در حال ظهور است. لهستان، بزرگترین اقتصاد اروپای شرقی و ششمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا، نقش مهمی در توانمندسازی اروپای مرکزی و شرقی دارد.

درا تاکید کرد که اگر کشورهای اروپای شرقی نتوانند بر انفعال فرانسه و آلمان غلبه کنند، به سمت همکاری نزدیکتر با اعضای ناتو خارج از اتحادیه اروپا یعنی آمریکا و انگلیس حرکت خواهند کرد.

پایان/

۳ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
کد خبر: 20029

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =