خنجر بایدن بر پشت زلنسکی

روزنامه آمریکایی فاش ساخت دولت آمریکا از ماه ها قبل، از حمله روسیه به اوکراین آگاهی داشت و برای مقابله خود را آماده کرده بود. اما اطلاعات دقیقی را به متحدان خود ارائه نکرد.

به گزارش تحریریه، روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی آورده است که پس از بررسی های طولانی و انجام مصاحبه‌ها با چندمقام ارشد ایالات متحده، اوکراین، اروپا و ناتو دریافته است که واشنگتن از ماه ها پیش از آغاز حملات روسیه به اوکراین، از وقوع آن مطمئن بوده و در همین راستا اقدامات بسیاری را به اجرا گذاشته است.

تحقیقات این روزنامه به ۵ نتیجه مهم منتهی شد که عبارتند از:

نخست، سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده که موفق به نفوذ در ساختار رهبری سیاسی، دستگاه‌ها جاسوسی و ارتش روسیه شده بودند، از برنامۀ «ولادیمیر پویتن» برای حمله به اوکراین آگاهی یافتند. در اکتبر ۲۰۲۱ میلادی مشاوران ارشد «جو بایدن» این موضوع را به وی اطلاع داده بودند.

سازمان‌های اطلاعاتی به کمک تصاویر ماهواره‌ای، رهگیری ارتباطات و نیروهای نفوذی خود مطمئن شدند که پوتین در حال جمع‌آوری نیرو در امتداد مرز اوکراین با هدف تصرف بخش قابل توجهی از خاک این کشور و کی‌یف پایتخت آن است و پوتین قصد دارد تنها یک استان در غرب اوکراین را باقی بگذارد.

ایالات متحده همچنین متوجه شد که پوتین بودجۀ انجام عملیات نظامی را بطور قابل توجهی افزایش داده؛ آنهم در حالی که روسیه با مشکل تامین بودجه برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا روبرو بوده است.

نکته دوم اینکه هر تصمیمی برای تسلیح اوکراین نباید به روسیه بهانه‌ای را برای حمله به ایالات متحده و ناتو می داد.

بایدن در واکنش به اطلاعات دریافت شده مصمم به بسیج متحدان ناتو برای مواجهه با تهاجم قریب الوقوع شد. ... در آن زمان اگرچه هنوز جنگ آغاز نشده بود اما تسلیح اوکراین ضروری بود. با این وجود، هر تصمیمی برای تسلیح اوکراین باید بر این اساس گرفته می‌شد که بهانه‌ای به دست روسیه برای تشدید وضعیت بحرانی حاکم ندهد.

همین احتیاط کاری‌ها نیز اغلب باعث ناراحتی مقامات اوکراینی می‌شد که ایالات متحده را برای ارسال سلاح‌های بیشتر و قوی‌تر تحت فشار گذاشته بودند.

خنجر بایدن بر پشت زلنسکی

نکته سوم، بایدن یک مقام ارشد اطلاعاتی خود را به همراه شواهدی از برنامه‌ریزی‌های روسیه برای جنگ، به مسکو فرستاد تا با پوتین دیدار کند.

بر این اساس «ویلیام جوزف برنز»، رئیس سیا به مسکو رفت تا این پیام را به پوتین برساند «ما می‌دانیم که شما مشغول چه کاری هستید و اگر حمله کنید، با عواقب شدیدی روبرو خواهید شد.»

برنز همچنین حامل نامه‌ای شخصی از بایدن برای پوتین بود و از دفتری در کرملین بصورت تلفنی با پوتین گفتگو کرد. در آن زمان پوتین به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و قرنطینه سراسری در مسکو، به شهر سوچی رفته بود.

پوتین در جریان این گفتگوی تلفنی، بار دیگر از گسترش ناتو و همچنین غیرقانونی بودن دولت اوکراین شکایت کرده بود.

درنهایت ویلیام برنز به این نتیجه رسید که پوتین هنوز تصمیم روشنی برای انجام این حمله نگرفته است. با این وجود اعلام کرد که این گفتگوی تلفنی «نه تنها از نگرانی‌هایش نکاسته، بلکه بر آن افزوده است.»

چهارمین موضوع این بود که کی‌یف به آمریکا اصرار می ورزید که اطلاعات به دست آمده را در اختیار اوکراین گذاشته شود تا خود را برای مقابله آماده کند.

مقامات اوکراینی در آن زمان از ایالات متحده شکایت داشتند که اطلاعات روشن و دقیق خود را درباره این تهاجم قریب‌الوقوع در اختیار آنها نمی‌گذارند.

خنجر بایدن بر پشت زلنسکی

در ماه نوامبر نیز در جریان سفر وزیر خارجه اوکراین و رئیس دفتر زلنسکی به واشنگتن، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با خنده به آن ها گفته بود: «بچه ها، سنگرها را حفر کنید.»

«دمیترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین می‌گوید: وقتی ما در پاسخ به این حرف لبخند زدیم، این مقام آمریکایی گفت که «من جدی هستم. شروع به حفر سنگر کنید. به شما حمله خواهد شد. یک حمله در مقیاس بزرگ و شما باید برای آن آماده شوید». ما از او جزئیات این ماجرا را جویا شدیم اما این مقام ارشد آمریکایی پاسخی به ما نداد.»

نکته پنجم اینکه از نظر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین،برخی کشورهای غربی ترجیح می‌دادند که همه چیز زود به پایان برسد. آن ها اعتقاد نداشتند که اوکراین می‌تواند در مقابل روسیه مقاومت کند و به همین دلیل، بیشتر به این موضوع فکر می‌کردند که در صورت سقوط دولت زلنسکی و روی کار آمدن دولتی دست نشاندۀ روسیه در کی‌یف، از راه مذاکره با روسیه اختلافاتشان بر سر اوکراین را حل و فصل کنند.

به گفتۀ او در آن زمان برخی از کشورهای غربی واقعاً نگران او و خانواده‌اش بودند ولی همزمان از زلنسکی می‌خواستند که کشور را برای جنگ آماده کند.

پایان/

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
کد خبر: 21157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =