ترکیه در آستانه یک بحران دلاری دیگر

افزایش بار هزینه های خرید انرژی برای دولت ترکیه و تداوم بحران اقتصادی در این کشور موجب شده تا بانک مرکزی بازار دلار این کشور را در دست خود بگیرد.

به گزارش تحریریه، تارنمای شبکه خبری «بلومبرگ» نوشت، بانک مرکزی ترکیه در زمینه خرید اسکناس های دلاری برای خزانه خود رکورد زد. این امر نتیجه خریدهای ارزی یک واردکننده گاز از موسسات مالی داخلی است.

به گفته افراد آگاه، شرکت دولتی انرژی «بوتاس» (Botas) در حال خرید دلارهای سبز از بازار نقدی برای تامین مالی هزینه واردات رو به رشد ترکیه است و برخی از این پول های نقد فیزیکی در حال یافتن راهی به بانک مرکزی است.

برخی منابع ناشناس می گویند این شرکت که نام کامل آن Boru Hatlari ile Petrol Tasima AS است، یک شرکت کارگزاری محلی را موظف به انجام معاملات کرده است.

نقدینگی انبار شده در بانک مرکزی در ماه اوت به رکورد بالایی رسیده است. نهاد پولی در آنکارا حدود ۱۸ میلیارد دلار برای تامین نیازهای ارزی شرکت های دولتی در شش ماه اول سال خرج کرد که نام بوتاس به عنوان بزرگترین دریافت کننده ارز مطرح است. از آنجاکه مقامات این فروش را در ماه ژوئیه متوقف کردند ذخایر رسمی ارز خارجی رسمی کاهش یافت.

افزایش حجم اسکناس‌های دلاری در بانک مرکزی تقریباً از همان زمان آغاز شد و بر اساس داده‌های رسمی، این رقم در ۱۹ اوت به ۷ میلیارد دلار رسید که تقریباً ۲.۵ میلیارد دلار بیشتر از ۳ ژوئن است.

ترکیه در آستانه یک بحران دلاری دیگر

بوتاس از زمان حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه، تحت تاثیر قیمت های سرسام آور گاز قرار گرفته است. تنها در نیمه اول سال، دولت بیشتر از تمام سال ۲۰۲۱ پول نقد به این شرکت تزریق کرد تا زیان های عملیاتی آن را بپردازد.

این شرکت همچنین ۹۲۹ میلیون دلار از Deutsche Bank AG در ماه جولای وام گرفت. بوتاس همچنین تصمیم دارد تا پایان سال از ۳۰۰ میلیون یورو (۳۰۰ میلیون دلار) دیگر به عنوان وام سندیکایی برای خرید گاز طبیعی مایع از آذربایجان دریافت کند.

دلیل این امر مشخص نشده است که چرا بوتاس تصمیم به جمع‌آوری پول نقد فیزیکی از مؤسسات محلی گرفت.

هر پولی که بوتاس نزد یک وام دهنده ترکیه ای نگهداری می کند، می تواند در بانک مرکزی به عنوان سپرده مستقیم یا به عنوان وثیقه بدهی نگهداری شود. وام دهندگان تجاری همچنین معاملات سوآپ ارزی را با مقامات پولی انجام می دهند و ذخایر رسمی ترکیه را افزایش می دهند.

مکانیسم های مختلفی که می تواند مورد استفاده قرار گیرد به وام دهندگان تجاری اجازه می دهد تا تنها بخشی از پول نقد را به بانک مرکزی منتقل کنند. در این چارچوب مقدار واقعی که در بازار نقدی خریداری می شود می تواند بیشتر از افزایش میزان اسکناس های نگهداری شده در بانک مرکزی باشد.

مجموع ذخایر ناخالص ارز خارجی ترکیه در هفته منتهی به ۱۹ اوت به ۷۱.۵ میلیارد دلار رسید. دارایی طلا به ۱۱۲.۲ میلیارد دلار رسید که نسبت به ۱۰۰.۳ میلیارد دلار در سه ماه قبل بیشتر بود.

پایان/

۱۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
کد خبر: 21521

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =