تداوم رکوردزنی‌های بورس دبی

آمارها نشان می دهد شاخص بازارهای بورس دبی از آغاز سال جاری تا تاکنون ۲۲.۹ درصد رشد داشت. گزارش های مالی شرکت های حاضر در این بورس نشان می دهد در نیمه نخست سال جاری آنها سود خالص ۳۶ درصدی را کسب کرده اند.

به گزارش تحریریه، روزنامه «البیان» امارات نوشت، کارشناسان و تحلیلگران بازارهای مالی بر این باورند که که بازارهای مالی دبی از نظر افزایش ارزش به رکوردزنی های خود ادامه خواهد داد. آنها بر این باورند که بازار دبی عملکرد مثبت خود را تا پایان سال جاری میلادی حفظ می کند.

بازار مالی دبی عملکرد بی سابقه ای را از خود نشان داده است. این بازار، شاهد رشد مداوم و پایدار بود و از آغاز سال جاری میلادی هر ماه نسبت به ماه گذشته رکورد تازه ای را ثبت کرده است؛ به طوری که به دلیل افزایش سوددهی، گسترش شرکت ها و فعالیت های اقتصادی و ورود سرمایه گذاران از سراسر جهان، پذیره نویسی های اولیه در دبی در دو سال اخیر رشد بی سابقه ای را شاهد بود.

البیان در بخش دیگری از گزارش خود آورد: کارشناسان مسائل مالی پیش بینی کرده اند بازار مالی دبی در ماه های آینده هم به دلیل شماری از مولفه های اقتصادی شاهد رشد باشد.

برپایه این گزارش، بازار مالی دبی از آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی در مقایسه با بورس کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و بورس کشورهای عربی بهترین عملکرد را داشت. این بازارها به دلیل سودآوری سهام ها و افزایش تقاضا از سوی سرمایه گذاران خارجی از پشتوانه خوبی برخوردار بودند.

آمارها نشان می دهد شاخص بازارها از آغاز سال جاری تا پایان جلسه جمعه گذشته شاهد رشد ۲۲.۹ درصدی بود.

تداوم رکوردزنی‌های بورس دبی

«رائد الدیاب» معاون بخش پژوهش ها در شرکت «کامکو اینوست» دلیل این حجم افزایش شاخص بازار مالی دبی از آغاز سال جاری را سودآوری سهام های بزرگ در بازارها دانست و گفت بیشتر بخش ها طی این مدت سود کرده اند و تقریبا همه سهام ها دستاوردهای مضاعفی داشته اند.

به نوشته البیان، گزارش های مالی شرکت های حاضر در بورس نشان می دهد که طی نیمه نخست سال جاری آنها سود خالص ۳۶ درصدی را ثبت کردند. این سود بیانگر شکوفایی اقتصاد غیرنفتی است که در حال جذب سرمایه گذاری های خارجی در بسیاری از بخش ها از جمله بخش املاک است. از این رو، پیش بینی می شود بخش های مهم از جمله بخش املاک به دلیل کاهش نرخ بهره در سال آینده، دستاوردهای بهتری را داشته باشد.

«حسام الحسینی» تحلیلگر مسائل مالی به این روزنامه عنوان داشت: بازار مالی دبی هنوز هم ظرفیت فوق العاده ای را برای حفظ و ادامه دستاوردهای خود دارد. دلیل این موضوع عملکرد بی سابقه و مثبت سهام های اصلی از جمله بانک ملی امارات و بخش املاک است. پیش بینی می شود بخش بانکی در آینده هم عملکرد مثبتی را داشته باشد. حاشیه سود بالای بخش املاک نیز می تواند به عنوان پشتوانه اساسی برای سود آوری شرکت های فعال در این بخش باشد.

«ویجی والیشا» مدیر ارشد بخش سرمایه گذاری در بخش «سنشری فایننشال» گفت شاخص کلی بازار مالی دبی پس از عبور از مرز ۴۱۰۰ به بالاترین سطح خود طی سال گذشته رسیده است. بازار دبی با این رقم، شاخص «استاندار اند پورز» را که به میزان تقریبا ۱۶.۰۳ درصد رشد داشت، پشت سرنهاده است. بهبود عملکرد بخش املاک و قدرت اقتصادی دبی در این زمینه تاثیر گذار بوده است. بازار دبی در نیمه نخست سال جاری، ۲ هزار و ۲۳ سرمایه گذار را جذب کرد که ۴۷ درصد آنها خارجی هستند و قیمت بازاری بورس دبی از مرز ۶۹۰ میلیارد درهم فراتر رفته است.

وی افزود اصلاحات اقتصادی به ویژه کاهش مالیات بر سرمایه گذاری خارجی و اعطای سهم ۱۰۰ درصدی به خارجی ها در این رشد نقش داشته است. والیشا پیش بینی کرد بورس دبی در نیمه دوم سال جاری و پس از آن نیز به لطف اقتصاد پویا و سیاست های تجاری انعطاف پذیر برای کاهش اعتماد به در آمدهای نفتی و گازی شاهد رشد باشد و در رشد بخش های دیگر مثل انرژی های تجدید پذیر و گردشگری نقش آفرین باشد.

پایان/

۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
کد خبر: 27231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =