سه عامل دوری آمریکا از کردهای سوریه

با فاصله گرفتن کردها از ایالات متحده، برخی معتقدند که نیروهای دموکراتیک سوریه با تکیه بر چه کسی در مسیر نابودی آینده خود در کشور قدم برداشته است؟ آنها اکنون به آمریکا تکیه دارند در حالی آمریکا آنها را در مقابل ترکیه تنها گذاشته است. این در حالی است که این کردهای سوریه، که وابستگی سازمانی به پ.ک.ک دارند، با دولت سوریه نیز اختلاف دارند.

به گزارش تحریریه، دیپلماسی ایرانی نوشت، برای نخستین مرتبه نیروهای دموکراتیک سوریه به صراحت از واشنگتن خواستند تا موضع رسمی خود را در قبال حملات مداوم آنکارا علیه نیروهای کُرد در سوریه اعلام کند.

شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت ایالات متحده، نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF)، به دلیل عدم تمایل واشنگتن در محکومیت ادامه حملات ترکیه علیه این گروه، از آن ناامید شده است.

این در حالی است که این نیروها، عملا به نیروی زمینی آمریکا در جنگ با داعش تبدیل شده بودند و متحمل تلفات انسانی و مادی زیادی شدند.

این گروه کرد در ماه جاری ضمن انتشار چندین بیانیه «سکوت» ائتلاف آمریکایی در سوریه را محکوم کرده و آنها را مسئول افزایش حملات علیه رهبران خود می‌داند.

مقامات کرد اخیرا مصاحبه‌ای انجام دادند که در آن برای اولین بار به صراحت سکوت آمریکا در قبال حملات آنکارا را محکوم کردند. منابع کرد به روزنامه الاخبار گفتند که افزایش شکاف بین واشنگتن و نماینده کُردها را می توان به سه عامل نسبت داد: اولین مورد این است که برخی از نیروهای دموکراتیک سوریه همچنان واشنگتن را به عنوان یک شریک دائمی می‌بینند، در حالی که ایالات متحده می‌خواهد روابط خود را با این گروه کرد را «محدود کند».

در این گزارش «تمایل واشنگتن به حفظ روابطش با ترکیه» دلیل رویکرد آمریکا در قبال کردهای سوریه بیان شده است. دلیل دوم شکست ایالات متحده در کمک به نیروهای دموکراتیک سوریه برای اجرای هدف خود مبنی بر خودمختاری کامل در شمال سوریه است.

عامل سوم توسط نیروهای دموکراتیک سوریه «خطرناک‌ترین» عامل تلقی می‌شود و برنامه ایالات متحده برای ایجاد اتحادهای جدید با قبایل عرب منطقه است که طبق گزارش‌های قبلی، ممکن است شامل ادغام نیروهای دموکراتیک سوری با نیروهای قبیله‌ای عرب باشد که توسط واشنگتن سازماندهی شده‌اند. نیروهای دموکراتیک سوریه از مدت‌ها پیش چنین طرحی را تهدیدی برای هویت کردی خود می‌دانستند.

به گزارش الاخبار، یکی از رهبران شورای نظامی دیرالزور – شورایی متشکل از عشایر عرب که توسط آمریکا سازماندهی شده – اخیرا با حمایت واشنگتن شورش علیه نیروهای دموکراتیک سوریه را آغاز کرده است.

این گزارش می‌افزاید، رهبر قبیله عرب، ابوخوله، «اگر حمایت ضمنی ایالات متحده نبود، جرأت شورش علیه نیروهای دموکراتیک سوریه را نداشت».

گفتنی است در ۳ آگوست، حمله هواپیمای بدون سرنشین ترکیه منجر به کشته شدن چهار تن از اعضای نیروهای دموکراتیک سوریه شد. روز بعد، نیروهای دموکراتیک سوریه بیانیه‌ای منتشر کردند و از واشنگتن خواستند تا موضع روشن و نهایی‌اش را در مورد حملات مداوم آنکارا علیه متحد کُرد خود اتخاذ کند.

با این فاصله از ایالات متحده، برخی معتقدند که نیروهای دموکراتیک سوریه با تکیه بر چه کسی در مسیر نابودی آینده خود در کشور قدم برداشته است؟ آنها اکنون به آمریکا تکیه دارند در حالی آمریکا آنها را در مقابل ترکیه تنها گذاشته است. این در حالی است که این کردهای سوریه، که وابستگی سازمانی به پ.ک.ک دارند، با دولت سوریه نیز اختلاف دارند.

لازم به ذکر است کردهای سوریه اخیراً چندین دور مذاکره با دمشق انجام داده است. در حالی که نیروهای دموکراتیک سوریه نتوانسته‌اند برای حفظ خودمختاری به توافق دست یابند، از جهت اشغال سوریه توسط ترکیه با دولت بشار اسد مشابهت دارند.

در گذشته، دو طرف علیه حضور ترکیه در سوریه هماهنگ شده بودند. مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه در ماه آوریل آمادگی خود را برای ادغام احتمالی نیروهایش با ارتش سوریه در مقطعی در آینده اعلام کرد.

شرایط در حال حاضر به‌گونه‌ای است که کردهای سوریه به دلیل عدم قطع ارتباط خود با پ.ک.ک، هم مورد تهاجم ترکیه قرار گرفته‌اند و آمریکا نیز از آن‌ها حمایت نمی‌کند.

پایان/

۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 27328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =