چرا مردم حلاوت کاهش تحریم نفت را حس نمی کنند؟

تا مرداد ١۴٠٠ کسر بودجه دولت منجر به پمپاژ پول بدون پشتوانه به بانکها شد و مشکل بانکها حل شد و به محض اینکه پمپاژ پول بدون پشتوانه از کانال دولت به بانک‌ها متوقف شد بانکها با کسری مواجه شدند و بانک مرکزی شروع به پمپاژ پول به بانکها کرد.

بر اساس آمار بانک مرکزی ، تا مرداد ١۴٠٠ عامل تورم ، کسر بودجه دولت و از مرداد ١۴٠٠ به بعد عامل تورم کسری بانکهاست.

 تحلیل بالا درست ، اما گمراه کننده است.

تا مرداد ١۴٠٠ کسر بودجه دولت منجر به پمپاژ پول بدون پشتوانه به بانکها شد و مشکل بانکها حل شد و به محض اینکه پمپاژ پول بدون پشتوانه از کانال دولت به بانک‌ها متوقف شد بانکها با کسری مواجه شدند و  بانک مرکزی شروع به پمپاژ پول به بانکها کرد.

اشتباه نشود اگر تا مرداد ١۴٠٠ دولت دچار کسر بودجه نبود مشکلات کسری بانکها خود را نشان می داد.

باید پول بدون پشتوانه به بانکها پمپاژ شود و مهم نیست منبع چه نهادی باشد ولی به محض اینکه چاپ پول متوقف شود همه مشکلات بانکها بیرون می زند.

عامل تورم بانکها هستند.

سال ٩٨ بالغ بر ٨ میلیارد و سال ٩٩ بالغ بر ۴ میلیارد دلار درآمد نفت سهم دولت ، به اقتصاد تزریق شده اما در سال جاری روزانه یک میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه نفت صادر شده اما دلار کاهش نیافته است علت چیست ؟

با صادرات یک میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه نفت باید ضد تورم ایجاد می شد اما تورمی که بانکها تولید می کنند آثار عادی شدن ٧٠ درصدی صادرات نفت را خنثی کرده است.

بانکها قدرتی خودسر دارند ، بانک مرکزی اطلاعیه می دهد بانکها حق ندارند بیشتر از مصوبه سود سپرده پرداخت کنند همین الان دو بانک بالاتر از مصوبه ، سود سپرده پرداخت می کنند و اطلاعیه بانک مرکزی هم به هیچ گرفته می‌شود.

مردم به سبب عملکرد بانکها حلاوت کاهش تحریم را احساس نمی کنند.

نباید روزانه یک میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه نفت  ، ٢۶٠ هزار بشکه میعانات گازی و معادل ۴.۵ میلیارد دلار  گاز در سال صادر شود و قیمت دلار این باشد بانکها همه آثار مثبت این سطح از صادرات را خنثی می کنند.

دولت در مورد عملکرد بانک‌ها سکوت کرده است.
 
سودی که بانکها به سپرده پرداخت می کنند از محل چاپ پول بدون پشتوانه است و نه از محل عملکرد بانک‌ها ناشی از پرداخت تسهیلات.

بانکها از محل تورم ، سود سپرده پرداخت می کنند.

بانکها اقتصاد کشور را به مسخره گرفته اند.

وظیفه بانک مرکزی اعمال نظارت بر بانکها برای کنترل تورم است بانک مرکزی قدرت کنترل بانکها را ندارد.

پایان/
 

۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
کد خبر: 17746

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =