نظر وزیر صمت درباره صادرات فیروزه

وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در شهرستان شهربابک حضور یافت.

به گزارش تحریریه، وزیر صنعت معدن و تجارت در بدو ورود به شهرستان شهربابک با استقبال رسمی سرپرست فرمانداری شهربابک، حجت الاسلام انصاری امام جمعه شهرستان و مصطفی رضاحسینی نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی و سایر مسیولان شهرستان با حضور در محل گلزار شهدای شهربابک به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.

طی این سفر سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت و مسئولان شهرستان با خانواده های شهدا غلامعباس صالحی نژاد و مقداد رضا حسینی دیدار کرد.

در جریان این سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به همراه مسئولان محلی شهربابک از کارگاه فیروزه تراشی آبی کویر شهرستان بازدید کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با مردم و تعدادی از نمایندگان حوزه های مختلف شهرستان دیدار چهره به چهره داشتند.

سید رضا فاطمی امین همچنین در دیدار چهره به چهره با مردم و نمایندگان حوزه های مختلف شهرستان شهربابک گفت: وقتی معدنی به بهره برداری می رسد مردم منطقه حق و حقوقی دارند که به کارگیری نیروهای بومی منطقه در اولویت است.

وی افزود: از ابتدای امسال ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن در اختیار شورای برنامه ریزی استان است که در مناطقی که معدن فعالیت می کند هزینه شود.

فاطمی امین با اشاره به ایجاد معادن و ایجاد خسارت برای محیط زیست، ادامه داد: در بخش ایجاد معادن اولویت ما به سلامت مردم و محیط زیست اختصاص است و ایجاد تولید و اشتغال در فرع قرار دارد و مسئولان شهرستان وقت ویژه ای به آن اختصاص دهند.

وی به آلودگی کارخانجات اشاره کرد و گفت: شرکت ملی مس اقداماتی انجام داده است اما باید آلودگی به طور کامل و اساسی حل شود و و محدوده ای مشخص شود که دام و سکونت در آنجا کمتر باشد تا آلودگی توسعه پیدا نکند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در خصوص تسهیل مجوز صادرات فیروزه شهربابک، تفویظ اختیار تامین سنگ برای اتحادیه و ساماندهی صنعت فیروزه شهرستان شهربابک، تصریح کرد: با توجه به اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران کارهای گسترده ای دارد و در حوزه فیروزه سود سرشاری را به دست نمی آورد و بهتر است اختیار به داخل اتحادیه فیروزه داده شود.

وی با بیان اینکه رتبه بندی کسب و کارها در وزارت صنعت معدن و تجارت در حال انجام است که صادرات، ایجاد اشتغال، آلودگی کمتر، دانش بنیان بودن از جمله معیارهای آن می باشد، اظهار داشت: استفاده از معلولان و زنان سرپرست خانوار نیز به معیارهای رتبه بندی اضافه خواهیم کرد که از بابت آن به کسب و کارها امتیاز دهیم و این امتیازات در خدماتی که وزارت خانه می دهد تاثیر دارد.

فاطمی امین ادامه داد: ما علاقمندیم در مورد جوانب و حاشیه هایی که فعالیت صنعتی ایجاد می کند مطالعه کنیم، زیرا در خیلی از شهرهایی که صنعت بیش از حد رشد کرده موجب مهاجرت هایی شده که فرهنگ شهر را از بین برده و حاشیه های زیادی ایجاد کرده است.

وی بیان داشت: ما علاقه داریم پیشرفتی که در شهرها اتفاق می افتد پیشرفتی متوازن باشد و طوری نباشد که به طور مثال صنعت ما پیشرفت کند و دیگر زمینه ها پیشرفتی حاصل نشود.

وی خاطرنشان کرد: مسولیت اجتماعی هم حد و مرزهایی دارد و نباید انتظار داشت که شرکت های صنعتی و معدنی همه  مسائل را حل کنند.

در این دیدار چهره به چهره، مردم و تعدادی از نمایندگان حوزه های مختلف شهرستان مسائل خود را به وزیر صنعت معدن و تجارت مطرح کردند.

۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
کد خبر: 21058

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =