شوک به بن سلمان، کاهش شدید ذخایر ارزی عربستان

باوجود افزایش شدید درآمدهای نفتی ریاض اما تغییر رویکرد دولت در نحوه هزینه کردن درآمدهای نفتی موجب شد تا ذخایر خارجی عربستان سعودی به کمترین میزان در ۱۳ سال اخیر سقوط کند.

به گزارش تحریریه، تارنمای شبکه خبری «راشا تودی» نوشت، گزارشی که بانک مرکزی عربستان سعودی (ساما) چند روز قبل منتشر کرد نشان می دهد که ذخایر ارزی عربستان سعودی ماه گذشته به پایین ترین سطح خود در ۱۳ سال گذشته سقوط کرد.

بر اساس این ارقام، خالص دارایی های خارجی پادشاهی در ماه آوریل به ۱.۵۳۸ تریلیون ریال (۴۱۰ میلیارد دلار) کاهش یافته که ۸.۸ میلیارد دلار نسبت به ماه مارس کمتر است. این نشان‌دهنده پنجمین ماه متوالی کاهش و طولانی‌ترین رشته افت دارایی ها از اوایل سال ۲۰۱۹ است.

ذخایر عربستان در حال حاضر بیش از ۴۴ درصد از زمان رسیدن به بالاترین رقم تاریخی در حدود ۷۳۷ میلیارد دلار در آگوست ۲۰۱۴ کاهش یافته است و در پایین‌ترین سطح خود از زمان کاهش به ۴۱۸ میلیارد دلار در آوریل ۲۰۱۰ قرار دارد.

شوک به بن سلمان، کاهش شدید ذخایر ارزی عربستان

به گفته تحلیلگرانی که با بلومبرگ صحبت کردند، کاهش اخیر در ذخایر خالص با کاهش تزریق ذخایر از سوی دولت همزمان شده است.

«محمد ابوپاشا» رئیس تحقیقات اقتصاد کلان در بانک سرمایه گذاری EFG Hermes مستقر در قاهره، به این خبرگزاری گفت: کاهش ذخایر FX به موازات کاهش سپرده های دولتی رخ داد.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، به طور سنتی به سود حاصل از فروش نفت خام متکی بوده و بخش قابل توجهی از این پول را به صندوق ذخیره خود واریز می کند. با این حال، سال گذشته دولت متعهد شد که مخارج دولتی را از درآمدهای نفتی مجزا کند و ترجیح داد این وجوه را تا زمانی که کمیته مالی درباره نحوه تخصیص آن تصمیم نگیرد در حساب جاری خود نگه دارد.

با افزایش شدید قیمت نفت، درآمد نفت عربستان در سال گذشته به نزدیک به رکورد ۳۲۶ میلیارد دلار رسید که به دولت کمک کرد تا برای اولین بار در یک دهه گذشته مازاد مالی ۲۷.۷ میلیارد دلاری داشته باشد.

شوک به بن سلمان، کاهش شدید ذخایر ارزی عربستان

دولت همچنین کف و سقفی را برای ذخایر به عنوان سهمی از تولید اقتصادی در تلاش برای حفاظت از منابع مالی عمومی تعیین کرده است. به گفته «محمد الجدان» وزیر دارایی، به دلیل تغییر سیاست، دولت ممکن است اکنون تصمیم بگیرد که آیا درآمدهای نفتی خود را به خزانه بانک مرکزی بفرستد، آنها را به یک صندوق ثروت دولتی منتقل کند یا در پروژه هایی سرمایه گذاری کند که به تنوع بخشیدن به اقتصاد و دور از فروش نفت کمک می کند.

با این حال، کارشناسان خاطرنشان می کنند که ذخایر خارجی برای کشور برای حفظ ارزش پول ملی در سطح ۳.۷۵ ریال برای هر دلار مهم است.

پایان/

۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 25797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =