بحران بورس‌های عربی در سایه تحولات غزه

حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه بر روی بخش گردشگری و همچنین بازارهای سهام کشورهای عربی تاثیر منفی گذاشته و شاخص بورس بیشتر کشورهای عربی از جمله عربستان، امارات، کویت و ... به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

به گزارش تحریریه، تارنمای «الخلیج آنلاین» امارات در گزارش خود درباره آثار اقتصادی حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه بر روی اقتصاد کشورهای منطقه نوشت، حمله رژیم اسرائیل به نوار غزه وارد دومین ماه خود شده است. این رژیم هنوز هم مردم نوار غزه را به خاک و خون می کشد و زنان، کودکان و سالخوردگان را به شهادت می رساند. این حمله پیامدهای اقتصادی و اجتماعی مصیبت باری به دنبال داشته است. نوار غزه تنها منطقه ای نبود که از این جنگ تاثیر پذیرفت بلکه کشورهای همسایه فلسطین از جمله لبنان، مصر و اردن هم از پیامدهای این جنگ در امان نبودند.

بسیاری از گزارش ها نشان می دهد بخش گردشگری در خاورمیانه و شمال آفریقا به ویژه لبنان، اردن و مصر از این جنگ تاثیر شدیدی خواهند پذیرفت. برپایه گزارش این تارنما، شورای هماهنگی سیاست های پولی مصر که از وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و برخی کارشناسان مسائل اقتصادی تشکیل شده است در نشست اخیر خود اعلام کرد که بخش گردشگری این کشور بیشترین تاثیر را از جنگ غزه متحمل شده است. همچنین این جنگ در ادامه بر روی بازارهای جهانی تاثیر خواهد گذاشت و قیمت کالاهای اساسی گران خواهد شد.

بحران بورس‌های عربی در سایه تحولات غزه

برپایه گزارش آژانس رتبه بندی اعتباری «استاندارد اند پورز گلوبال» بخش گردشگری در مصر، لبنان، اردن، در بدترین سناریوی مربوط به جنگ غزه بیش از ۱۶ میلیارد دلار زیان خواهند دید. این آژانس در گزارشی که در ۶ نوامبر سال جاری منتشر ساخت، پیش بینی کرد که لبنان بیشترین تاثیر را از این جنگ می پذیرد. اگر درآمدهای بخش گردشگری این کشور بین ۱۰ تا ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد تولید ناخالص ملی این کشور هم به مقدار ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت. ممکن است درآمد گردشگری مصر هم به میزان ۱۰ تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کند کمه این به معنای حدود ۱.۲ میلیارد دلار تا ۸.۴ میلیارد دلار زیان خواهد بود و این رقم برابر با ۰.۳ تا ۱.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی مصر است. همچنین اگر درآمد گردشگری اردن بین ۱۰ تا ۷۰ درصد کاهش یابد این کشور بین ۰.۶ میلیارد تا ۴ میلیادر دلار از دست خواهد داد.

به نوشته تارنمای الخلیج آنلاین، شاخص بیشتر بازارهای سهام کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم به دلیل نگرانی از افزایش دامنه جنگ، به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. به دلیل تاثیرات جنگ، شاخص سهام عربستان حدود ۰.۴ درصد کاهش یافت و این کاهش به دلیل افت شاخص بخش های انرژی، مالی و فناوری اطلاعات بود. سهام شرکت آرامکو هم نزدیک به یک درصد کاهش یافت. سهام بانک ملی عربستان هم به مقدار ۲.۳ درصد و سهام شرکت معادن عربستان هم ۲.۲ درصد سقوط کرد.

بحران بورس‌های عربی در سایه تحولات غزه

برپایه این گزارش، شاخص بورس امارات نیز تاکنون ۰.۷ درصد کاهش داشت که شاخص سهام بخش املاک به مقدار ۳.۵ درصد افت کرد. در کویت هم همه شاخص های اصلی بورس کاهشی بود. شاخص سهام بخش فناوری اطلاعات شاهد کاهش ۹.۰۹ درصد بود و قیمت کالاهای اساسی هم به مقدار ۰.۴۷ درصد افزایش یافت. شاخص بازار اصلی کویت نیز ۰.۸۶ درصد کاهش یافت. در عمان هم شاخص کلی بازار مسقط به نسبت ۰.۵۴ درصد افت داشت. این در حالی است که شاخص بازار قطر به دلیل رشد بخش صنعت و انرژی شاهد رشد ۰.۱ درصد بود.

«احمد ذکر الله» کارشناس مسائل اقتصادی اماراتی به الخلیج آنلاین امارات گفت جنگ غزه تاثیراتی را بر روی اقتصاد کشورهای منطقه و جهان به دنبال خواهد داشت. کشورهای تولید کننده نفت می توانند از بی ثباتی قیمت انرژی و افزایش قیمت استفاده کنند و با کسب درآمدهای بیشتر نفتی از آن برای جبران کسری بودجه استفاده کنند و طرح های توسعه محور خود را پیش برند. اما کشورهای وارد کننده نفت که با کسری بودجه دست و پنجه نرم می کنند از افزایش قیمت انرژی هم رنج خواهند برد و این موضوع سبب کسری بودجه بیشتر این کشورها و افزایش تورم در آن ها خواهد شد.

پایان/

۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰
کد خبر: 28057

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =